Sejm przyjął tarczę antykryzysową 3.0. Odrzucono poprawki Senatu dot. budowy sieci 5G w Polsce

W wyniku głosowań Sejm przyjął nową ustawę o tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Odrzucono przy tym większość poprawek Senatu, w tym ws. wykreślenia forsowanych przez PiS zmian dot. budowy sieci 5G w Polsce, a także ws. podwyżki zasiłku dla bezrobotnych.

W czwartek Sejm zajął się poprawkami Senatu do tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Jak pisaliśmy wcześniej, senatorowie wnieśli ich blisko 90. Jednocześnie wykreślili część przepisów, w tym dotyczących „przepchniętych” przez PiS, a wzbudzających kontrowersje zapisów ws. budowy w Polsce sieci 5G.

Podczas wieczornego głosowania posłowie przyjęli projekt ustawy, ale odrzucając większość poprawek zgłoszonych przez Senat. Zgodnie z wnioskiem posła PiS Henryka Kowalczyka, przewodniczącego komisji finansów publicznych, poprawki Senatu głosowano blokowo, zgodnie z rekomendacją komisji. Tym samym odrzucono w jednym głosowaniu 47 senackich propozycji, a w innym przyjęto 40 przyjęto, z czego 13 miało charakter legislacyjny, a 27 merytoryczny.

 

Z przepisów nie został wykreślono zapisu o skróceniu kadencji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a także o zmianie sposobu jego wyboru oraz o możliwości odwołania aukcji 5G. Wnioskowali o to senatorowie. Natomiast wcześniej, jak pisaliśmy, wiele wskazywało na to, że poprawki Senatu dotyczące budowy sieci 5G w Polsce zostaną odrzucone w Sejmie. Wyraźnie sugerował to na senackiej komisji minister Łukasz Schreiber.

Ponadto, Sejm odrzucił m.in. poprawki dotyczące podwyżki zasiłku dla bezrobotnych z około 860 zł do 1800 zł oraz dające dostęp do zasiłku opiekuńczego wszystkim opiekunom dzieci w wieku szkolnym. Wykreślono też poprawki, mające w założeniu pomóc samorządom w planowaniu budżetu w czasie kryzysu, m.in. poprzez zawieszenie reguły wydatkowej.

Jednocześnie, ustawa umożliwia rozszerzenie zwolnienia ze składek ZUS-u dla samozatrudnionych za kwiecień i maj 2020 roku, jeśli ich przychody były wyższe niż 15,6 tys. zł, a dochody nie wyższe niż 7 tys. zł. Nowe przepisy przewidują zmiany w świadczeniu usług publicznych i prywatnych drogą elektroniczną, dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu kwotą 900 mln zł, dofinansowanie dla przewoźników kolejowych i autobusowych. Ponadto, umożliwiają też zmiany w wyborze prezesa UKE. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Odnośnie wykreślenia zapisów zmieniających zasady powoływania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przypomnijmy, że już wcześniej senacka komisja wykreśliła z projektu tzw. tarczy 3.0 „przepchnięte” przez PiS, wzbudzające kontrowersje zapisy odnoszące się do budowy w Polsce sieci 5G.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, w ramach tzw. tarczy 3.0 PiS „przepchnął” przepisy uniemożliwiające dokończenie aukcji na budowę sieci 5G w Polsce. Dotyczą one przerwania pierwszej aukcji 5G, usunięcia niewygodnego szefa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) oraz możliwości unieważnienia aukcji pod wpływem opinii Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa, w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele służb specjalnych. Zmian tych broniło Ministerstwo Cyfryzacji, choć wcześniej wiceminister Wanda Buk przekonywała w imieniu resortu, że obecną aukcję 5G należy dokończyć. Kilka dni później całkowicie zmieniła stanowisko.

Według „Rzeczpospolitej”, w Senacie skreślono przepisy modyfikujące sposób powołania prezesa UKE oraz poselską wrzutkę, która skracała kadencję obecnego szefa Urzędu, Marcina Cichego. Ponadto, usunięto też proponowane przez rząd zmiany w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, zgodni z którymi tzw. kolegium ds. cyberbezpieczeństwa miałoby opiniować zapisy dotyczące bezpieczeństwa sieci zaproponowane przez UKE wprowadzone do treści rezerwacji częstotliwości wygranych w aukcji.

Przypomnijmy, że zgodnie w poprawkami zgłoszonymi w końcu kwietnia przez posła PiS Andrzeja Kosztowniaka na komisji sejmowej, projekt zakładał odwołanie szefa UKE, powoływanego na 5-letnią kadencję, w ciągu 14 dni od wejścia ustawy w życie. Kolejna zgłoszona przez niego poprawka, przyjęta przez komisję głosiła, że „nowe przepisy dotyczące wymagań bezpieczeństwa w dokumentacji postępowania selekcyjnego mają zastosowanie do ogłoszonych przed dniem wejścia w życie ustawy przetargów, konkursów i aukcji”. Ma to oznaczać, że czeka nas nowa aukcja 5G, ale z nowymi wymaganiami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod koniec kwietnia pisaliśmy, że w komunikacie Ambasady USA napisano, że Donald Trump podziękował Andrzejowi Dudzie za „twarde stanowisko dotyczące bezpieczeństwa sieci 5G”. Dwa dni wcześniej do projektu rządowego rozporządzenia ws. budowy 5G nieoczekiwanie wprowadzono nowe zapisy, a po kilku dniach nowa wersja zniknęła ze stron rządowych. Sprawę opisywał wówczas portal WP.pl.

Czytaj więcej: USA ingerowały ws. rozporządzenia o 5G w Polsce? Trump dziękował Dudzie za „twarde stanowisko”

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz