Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył w sobotę, że chce zakończyć trwającą rok ciszę na łączach telefonicznych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Niemiecki kanclerz wypowiadał się w sobotę podczas publicznej dyskusji w Nuthetal niedaleko Poczdamu. “Będę z nim rozmawiał” – oświadczył, cytowany przez portal Deutsche Welle. Scholz nie wskazał jednak, kiedy taka rozmowa miałaby nastąpić.

Szef niemieckiego rządu wyraził opinię, że w przypadku Putina nie można postępować w stylu: “Pójdę i wypiję kawę, a na końcu dojdziemy do porozumienia”. Jego zdaniem, obecnie Putin nie sygnalizuje w jakikolwiek sposób, że jest “gotowy na jakąkolwiek dyskusję”.

Scholz i Putin odbyli ostatni raz rozmowę telefoniczną 2 grudnia 2022 roku.

Już wcześniej niemiecki kanclerz kilkakrotnie deklarował gotowość do rozmów z rosyjskim prezydentem.

W czerwcu zapowiadał, że w najbliższym czasie planuje telefoniczną rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby nakłonić go do wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy.

W maju oświadczył z kolei, że jest gotów do wznowienia kontaktu z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, “ale kiedy nadejdzie odpowiedni moment”.

W grudniu ubiegłego roku niemiecki kanclerz mówił, że w przyszłości, po zakończeniu wojny na Ukrainie współpraca z Rosją będzie znowu możliwa. Stąd, jego zdaniem, jest ważne, aby się na ten czas przygotować.

Zobacz także: Rzecznik Kremla twierdzi, że Rosja poradziła sobie z sankcjami

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply