Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył w sobotę, że w najbliższym czasie planuje telefoniczną rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby nakłonić go do wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy.

Niemiecki kanclerz wypowiadał się na zjeździe niemieckiego kościoła protestanckiego w Norymberdze. Przypomniał, że w przeszłości rozmawiał telefonicznie z Putinem – podaje agencja Reuters. “Planuję zrobić to ponownie wkrótce” – powiedział Scholz.

Jak dodał, “nierozsądne jest zmuszanie Ukrainy do zatwierdzenia i zaakceptowania inwazji, której dokonał Putin, i tego, aby części Ukrainy stały się tak po prostu rosyjskie”.

Scholz zadeklarował, że będzie pracował nad tym, aby NATO nie zostało wciągnięte w wojnę.

Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał agencji informacyjnej TASS, że obecnie Putin nie planuje żadnych rozmów ze Scholzem.

Pod koniec maja br. Olaf Scholz wyraził gotowość do wznowienia kontaktu z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, „ale kiedy nadejdzie odpowiedni moment”. 

Minęło trochę czasu od mojej ostatniej rozmowy telefonicznej. Ale kiedy nadejdzie odpowiedni moment, zamierzam ponownie porozmawiać z Putinem” – oświadczył wówczas Scholz.

W grudniu ubiegłego roku niemiecki kanclerz mówił, że po zakończeniu wojny na Ukrainie współpraca z Rosją będzie znowu możliwa.

Informowaliśmy też, że według kanclerza Niemiec, Olafa Scholza, powrót do „porządku pokojowego” z Rosją sprzed wojny na Ukrainie jest możliwy, o ile Moskwa zrezygnuje z agresywnej postawy względem sąsiadów.

Zobacz także: Szefowa Komisji Obrony Bundestagu: Nie będzie pokoju z Rosją Putina

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply