Ukraińskie służby w piątek wieczorem zatrzymały Micheila Saakaszwiliego, który trafił do aresztu SBU. Jego zwolennicy informują, że funkcjonariusze zaatakowali ich miasteczko namiotowe.

Jak poinformowały w piątek wieczorem ukraińskie media, lider “Ruchu Nowych Sił” i były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został zatrzymany przez służby.

O zatrzymaniu polityka poinformował jego bliski współpracownik, Dawid Sakweralidze na Facebooku. Fakt zatrzymania Saakaszwiliego potwierdził Zorian Szkirjak, doradca szefa ukraińskiego MSW. Poinformowano o tym także na oficjalnym profilu facebookowym byłego gubernatora obwodu odeskiego.

Przeczytaj: Saakaszwili „odbity” z rąk SBU i policji – wzywa ludzi na Majdan i do usunięcia Poroszenki [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei rzeczniczka partii Saakaszwiliego powiedziała, że funkcjonariusze ukraińskich służb zaatakowali miasteczko namiotowe zwolenników byłego prezydenta Gruzji pod ukraińskim parlamentem, tzw. MichoMajdan. Przedstawiciele Ruchu Nowych Sił wzywają swoich zwolenników, by zebrali się pod siedzibą SBU. Na miejscu są m.in. żołnierze Gwardii Narodowej.

Przeczytaj: „Obława ogłoszona”. Saakaszwili ścigany listem gończym

Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował, że Saakaszwili został zatrzymany i umieszczony w tymczasowym areszcie przedprocesowym. Wcześniej organy ścigania ustaliły, gdzie dokładnie przebywa. – Jak obiecano, służby bezpieczeństwa zrobiły co w ich mocy by uniknąć skrajnej siły i rozlewu krwi – napisał. Dodał, że do sądu zostanie skierowany wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego.

W środę Generalna Prokuratura Ukrainy wysłała za Micheilem Saakaszwilim list gończy. Szef GPU zapowiadał, że były prezydent Gruzji i tak zostanie ujęty, więc lepiej byłoby dla niego, gdyby sam zgłosił się do śledczych:

– Saakaszwili zostanie ujęty, i najlepsze, co może zrobić, jeśli choć trochę jest mężczyzną i choć trochę kocha Ukrainę, to zgłosić się na przesłuchanie.

Przeczytaj: Saakaszwili odpiera zarzuty GPU. Szukają go policja i SBU

Jak podano, jest on ścigany na podstawie trzech artykułów ukraińskiego kodeksu karnego. Chodzi o: usiłowanie popełnienia przestępstwa i popełnienie przestępstwa przez grupę zorganizowaną lub organizację przestępczą, a także „współpracę z organizacjami przestępczymi i ukrywanie działalności przestępczej”.

Czytaj więcej: Prof. Zapałowski: środowiska nacjonalistyczne sięgają po władzę na Ukrainie

Departament Stanu USA we wtorek wezwał władze Ukrainy do deeskalacji sytuacji w związku z ostatnimi wydarzeniami wobec Saakaszwiliego oraz poszanowania praworządności i praw człowieka.

Przeczytaj: Ks. Isakowicz-Zaleski o sprawie Saakaszwiliego: trzeci Majdan jest tylko kwestią czasu

Czytaj także: Prof. Zapałowski: środowiska nacjonalistyczne sięgają po władzę na Ukrainie

Bliższe szczegóły zatrzymania Saakaszwiliego podał doradca ministra spraw wewnętrznych, Anton Heraszczenko. Według niego, polityk został ujęty przez policjantów w mieszkaniu jednego z czynnych funkcjonariuszy policji. Jak podkreślił, wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a zatrzymany nie stawiał oporu.

Facebook.com / Unian/ 112.ua/ Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz