Jedyna grupa osób, w której poważnie rozważamy wprowadzenie obowiązkowych szczepień na COVID-19, to pracownicy służby zdrowia – oświadczył w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że żaden kraj Unii Europejskiej nie wprowadził powszechnego obowiązku szczepienia przeciw Covid-19.

Rzecznik rządu został zapytany w środę, czy rząd rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla poszczególnych grup zawodowych, m.in. medyków i pracowników gastronomii. „Żaden kraj UE nie wprowadził nigdzie obowiązkowych szczepień powszechnych” – odpowiedział. Dodał, że jedynie kilka krajów UE wprowadziło obowiązkowe szczepienia dla medyków. „My faktycznie to rozwiązanie w służbie zdrowia poważnie rozważamy. Natomiast w zakresie pozostałych grupy społecznych, to jest jeden z tematów, który się pojawia” – oświadczył, cytowany przez PAP.

„Najbardziej poważnie rozważanym elementem jest kwestia związana z zaszczepieniem osób, które pracują w służbie zdrowia” – powtórzył. Podkreślił, że wśród nich poziom zaszczepienia jest bardzo wysoki. „Wśród lekarzy to grubo ponad 90 proc., więc efekt szczepień w tej grupie nie jest aż tak bardzo wymierny w stosunku do całej populacji” – zaznaczył. „Jak wspomniałem, to jest jedyna grupa, którą w tej chwili poważnie rozważamy, jeśli chodzi o taki obowiązek” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Rzecznik rządu został także zapytany o środowy wpis na Twitterze wicepremiera, szefa MRPiT Jarosława Gowina. Napisał on, że zaszczepionym trzeba dać twardą gwarancję, że nie obejmą ich ewentualne obostrzenia pandemiczne. „Ograniczenia dla niezaszczepionych to nie naruszanie ich wolności, tylko ochrona wolności reszty społeczeństwa. Za wszelką cenę musimy uniknąć kolejnego lockdownu!” – oświadczył.

W sobotę w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News wicepremier i lider Porozumienia, Jarosław Gowin, pytany był m.in. o kwestię wprowadzenia w Polsce obowiązku szczepienia się przeciwko COViD-19. „Nie mogę zapewnić, że za np. dwa miesiące, wejście do restauracji, kin i teatrów będzie tylko dla zaszczepionych… natomiast ja sam popieram takie rozwiązania” – podkreślił.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy zakazili się koronawirusem, nie infekowało innych

Przypomnijmy, że we Francji od 1 sierpnia wprowadzone zostają obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia i opieki społecznej, natomiast osoby bez tzw. paszportów covidowych nie będą miały dostępu do większości miejsc publicznych, w tym np. do galerii handlowych, restauracji czy kawiarń. Przepustkę zdrowotną otrzymują osoby, które są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 lub mają dowód negatywnego testu wykonanego w ciągu minionych 48 godzin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Wielotysięczne protesty we Francji przeciwko nowym obostrzeniom

Od 1 sierpnia Węgry wprowadzą obowiązek szczepienia wszystkich pracowników służby zdrowia. Będą także oferować możliwość przyjęcia 3 dawki szczepionki przeciw Covid-19.

Zobacz także: DGP: Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19, Polska już negocjuje dostawy

pap / polsatnews.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz