Nie mogę zapewnić, że za np. dwa miesiące, wejście do restauracji, kin i teatrów będzie tylko dla zaszczepionych… natomiast ja sam popieram takie rozwiązania – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Jego zdaniem „rozwiązania francuskie” powinny zostać wprowadzone w Polsce jak najszybciej.

W sobotę w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News wicepremier i lider Porozumienia, Jarosław Gowin, pytany był m.in. o kwestię wprowadzenia w Polsce obowiązku szczepienia się przeciwko COViD-19.

– Jestem kategorycznym przeciwnikiem przymusowych szczepień, ale jestem też kategorycznym zwolennikiem rozwiązań francuskich – oświadczył Gowin.

 

Przypomnijmy, że we Francji od 1 sierpnia wprowadzone zostają obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia i opieki społecznej, natomiast osoby bez tzw. paszportów covidowych nie będą miały dostępu do większości miejsc publicznych, w tym np. do galerii handlowych, restauracji czy kawiarń. Przepustkę zdrowotną otrzymują osoby, które są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 lub mają dowód negatywnego testu wykonanego w ciągu minionych 48 godzin.

Zobacz: Wielotysięczne protesty we Francji przeciwko nowym obostrzeniom

Przeczytaj: Włochy: liczne protesty przeciwko zielonym przepustkom covidowym [+VIDEO]

Osoby, które nie szczepią się, zagrażają milionom Polaków i polskim przedsiębiorstwom – powiedział wicepremier. – (…) nie mogę zapewnić, że za np. dwa miesiące, wejście do restauracji, kin i teatrów będzie tylko dla zaszczepionych, gdyż taka decyzja musiałby być podjęta przez cały obóz rządzący. Natomiast ja sam popieram takie rozwiązania.

Gowina zapytano też, że kiedy takie ewentualne rozwiązania powinny zostać wprowadzone w Polsce. Odparł, że jak najszybciej. – Musimy dać czas obywatelom, by ci mogli podjąć decyzje, czy chcą iść np. na mecz, więc muszą się zaszczepić, czy świadomie zrezygnować, nie godząc się na szczepienie.

Zobacz też: Wiceminister: Rząd rozważa możliwość wprowadzenia przywilejów dla osób zaszczepionych przeciw Covid-19

Wicepremier pytany był też, czy w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE należy zawiesić działalność Izby Dyscyplinarnej SN. Ten odpowiedział, że „natychmiast trzeba podjąć dialog”.

– Od początku wskazywaliśmy na wadliwość rozwiązania, jakim jest Izba Dyscyplinarna SN, że jest to swego rodzaju sąd w sądzie. Wydaje mi się, że przy pomocy prostych korekt można rozwiązać wszystkie zarzuty TSUE – powiedział wicepremier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Jestem eurorealistą i uważam, że miejsce Polski jest w UE – zaznaczył. Dodał, że nie tylko Polska toczy spór z TSUE i jego zdaniem, „trzeba twardo zabiegać o nasze interesy na forum Europejskim”. – Jednakże w tym konkretnym przypadku uważam, ze TSUE ma rację – podkreślił.

Odnośnie ustawy medialnej wicepremier uważa, że jeżeli zostanie ona przyjęta „w takiej formie jak teraz, będzie to fatalna decyzja dla Polski”.

– Po pierwsze, w takiej formie zagraża to pluralizmowi mediów w Polsce, po drugie pogarsza klimat inwestycyjny wokół Polski, a po trzecie naraża nas na konflikt z naszym sojusznikiem od którego zależne jest nasze bezpieczeństwo – powiedział Gowin, odnosząc się do krytycznego stanowiska Stanów Zjednoczonych w tej sprawie.

– Uważam, że intencje tej ustawy są słuszne, by media nie wpadły w ręce kapitału pochodzącego za państw autorytarnych. Natomiast można to zrobić bez wrażenia kneblowania nieprzychylnej stacji telewizyjnej – uważa lider Porozumienia.

polsatnews.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply