Dziesiątki tysięcy ludzi wyszło w sobotę na ulice całej Francji, aby zaprotestować przeciwko nowym przepisom dotyczącym koronawirusa ogłoszonym przez rząd na początku tego tygodnia – poinformował portal Euro News.

Jak poinformował portal Euro News, dziesiątki tysięcy ludzi wyszło w sobotę na ulice całej Francji, aby zaprotestować przeciwko nowym przepisom dotyczącym koronawirusa ogłoszonym przez rząd na początku tego tygodnia.

Środki obejmują obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia oraz obowiązek posiadania przez obywateli paszportów covidowych w większości miejsc publicznych. Przepustkę zdrowotną otrzymują osoby, które są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 lub mają dowód negatywnego testu wykonanego w ciągu 48 godzin.

Zobacz też: Wiceminister: Rząd rozważa możliwość wprowadzenia przywilejów dla osób zaszczepionych przeciw Covid-19

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W Paryżu demonstranci szli pod hasłami: „Nie dla przymusowych szczepień, naruszona wolność!”, „Macron, nie dla dyktatury zdrowia”. W Marsylii protestujący trzymali transparent przedstawiający twarze polityków, w tym prezydenta Francji Emmanuela Macrona z wąsami Hitlera.

W Montpellier i Marsylii władze naliczyły odpowiednio 5000 i 4250 protestujących. Protestujący wyszli także na ulice Tuluzy, Nicei, Lille, Strasburga, Metz i innych miast.

„Wcale nie jesteśmy przeciwni szczepieniom. Po prostu chcemy, aby każdy miał wolność szczepienia się lub nie” – powiedzieli AFP pracownicy centrum handlowego Aurélie i Tiphaine podczas protestu w Paryżu.  „Jesteśmy tu z powodu żądań żółtych kamizelek i ograniczeń wolności. To nie jest kolejne prawo zabijające wolność, które zmusza nas do wychodzenia na ulicę. Zawsze byliśmy na ulicy” – powiedział Jérôme Rodrigues, znana postać w ruchu żółtych kamizelek.

Francuski rząd twierdzi, że nowe środki są konieczne, aby powstrzymać szybko rozprzestrzeniający się wariant Delta, który napędza falę nowych infekcji w kraju. W piątek władze zdrowia publicznego zgłosiły ponad 10 900 nowych przypadków – to prawie trzykrotny wzrost w porównaniu z połową czerwca.

Od poniedziałkowego ogłoszenia Macrona liczba szczepień we Francji wzrosła po wyraźnym spowolnieniu w ostatnich tygodniach.

Według sondażu przeprowadzonego na początku tego tygodnia, 58% Francuzów popiera rozszerzenie karnetu zdrowotnego na kawiarnie i restauracje. 66% opowiada się za korzystaniem z niego w celu uzyskania dostępu do miejsc kultury.

Kresy.pl/EuroNews

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz