W sobotę w 80 miastach i miasteczkach w całych Włoszech odbyły się wiece przeciwko ogłoszonemu przez rząd obowiązkowi przepustek covidowych przy wejściu do wielu miejsc publicznych.

Wcześniej, w czwartek, rząd premiera Mario Draghiego ogłosił, że od 6 sierpnia tzw. przepustka Covid, zwana też „zieloną przepustką”, będzie uprawniać wszystkich w wieku od 12 lat do wejścia do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, do teatru i kina, do udziału w różnych imprezach sportowych, wstępu na basen, do siłowni, na targi, zjazdy, do parków rozrywki, term i salonów gry. Tym samym, swobodny dostęp do tych miejsc za dwa tygodnie będą mieć zasadniczo tylko osoby zaszczepione przeciwko COViD-19.

Włoskie media podawały, że w ciągu kilku godzin od ogłoszenia decyzji rządu we Włoszech na szczepienia zapisało się ćwierć miliona osób. Dziennik „Corriere della Sera” przyznał, że nowe rozporządzenie rządu wprowadza faktycznie niebezpośredni obowiązek szczepień i ograniczenia dla tych, którzy im się nie poddadzą. Działania władz miały przekonać do zaszczepienia się wielu niezdecydowanych. Rząd Włoch dąży do osiągnięcia w kraju zbiorowej odporności pod koniec września, co oznacza, że w pełni zaszczepionych musi być 80 proc. ludności, czyli ponad 43 mln osób. Na razie jest to niecałe 30 milionów.

 

Zapisy na szczepienia nie były jednak jedyną reakcją wśród Włochów. W 80 miastach i miasteczkach w całych Włoszech odbyły się wiece przeciwko obowiązkowi posiadania „zielonych przepustek” przy wejściu do wielu miejsc publicznych. Manifestacje, pod hasłami „Nie dla przepustki Covid-19”, „nie dla zniewolenia”, zwołano w mediach społecznościowych. Uczestniczyli w tym również osoby ze środowisk antyszczepionkowych.

Na Piazza del Popolo w Rzymie, według policji, zebrały się 3 tys. osób. Do protestujących dołączyli działacze neofaszystowskiego ugrupowania Forza Nuova.

Kilka tysięcy osób manifestowało w centrum Mediolanu, wznosząc wolnościowe hasła i okrzyki przeciwko wielkim koncernom farmaceutycznym. W Turynie demonstrowało około tysiąca osób. Był to już drugi taki protest w tym mieście – pierwszy miał miejsce w czwartek, po ogłoszeniu decyzji rządu. Ponadto, po kilkaset osób zgromadziło się m.in. na wiecach w Neapolu i we Florencji. Uczestnicy protestów nazywali przepustkę Covid-19 „paszportem zniewolenia” i wyrażali opinie, że przymuszanie ludzi do szczepień to przejaw „dyktatury”.

Tydzień temu dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulice całej Francji, aby zaprotestować przeciwko nowym przepisom dotyczącym koronawirusa ogłoszonym przez rząd. Środki obejmują obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia oraz obowiązek posiadania przez obywateli paszportów covidowych w większości miejsc publicznych. Przepustkę zdrowotną otrzymują osoby, które są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 lub mają dowód negatywnego testu wykonanego w ciągu 48 godzin.

Przeczytaj: Hiszpania: rząd: coroczne szczepienia przeciw Covid-19, możliwa trzecia dawka

Zobacz też: Wiceminister: Rząd rozważa możliwość wprowadzenia przywilejów dla osób zaszczepionych przeciw Covid-19

rmf24.pl / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply