Start Ruchu Prawdziwa Europa prof. Mirosława Piotrowskiego może stać się przyczyną przegranej PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego – podaje „Rzeczpospolita”.

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował we wtorek wyniki dwóch sondaży IBRiS, z których jeden zakładał start w wyborach do Parlamentu Europejskiego Ruchu Prawdziwa Europa – partii zakładanej przez europosła prof. Mirosława Piotrowskiego i łączonej przez większość mediów z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Należy jednak zaznaczyć, że w obu wariantach uwzględniono nieistniejącą obecnie „partię Roberta Biedronia”, a najwyraźniej nie uwzględniono koalicji wyborczej Ruchu Narodowego i partii Wolność.

Przeczytaj: „Kto naprawdę rządzi Polską?”. Prof. Piotrowski: ważne decyzje ws. Polski zapadają za granicą [+VIDEO]

W pierwszym wariancie, dotyczącym dotychczasowego układu na scenie politycznej (plus „partia Biedronia”), obecnie wybory wygrałby PiS z poparciem 37 proc. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 34 proc. głosów. Tzw. partia Biedronia zajęłaby trzecie miejsce z wynikiem 7 proc. Za nią znalazłyby się Kukiz’15, SLD (po 5 proc.) i PSL (4 proc.). Odpowiedź „inna” wybrały 2 proc. respondentów, a 6 proc. nie wiedziało, na kogo odda głos.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

W drugim wariancie, zakładającym start Ruchu Prawdziwa Europa, PiS i KO w zasadzie ze sobą remisują, otrzymując odpowiednio 34 proc. i 39,9 proc. głosów. Zremisowałyby także „partia Biedronia”, SLD i Kukiz’15 (po 8 proc., wymieniane w tej kolejności). Ruch Prawdziwa Europa mógłby liczyć na 2 proc. wyborców. Odsetek odpowiedzi „inna” i „jeszcze nie wiem” jest analogiczny jak w pierwszym wariancie.

„Rzeczpospolita” interpretując te wyniki zaznacza, że choć REP ma w sondażu zaledwie 2 proc. poparcia, to może stać się przyczyną przegranej PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zdaniem tej gazety, część dotychczasowych wyborców partii rządzącej jest rozczarowanych jej polityką m.in. w kwestii ochrony życia poczętego i jest bardzo możliwe, że mając alternatywę w wyborach nie zagłosują na partię Jarosława Kaczyńskiego.

Badanie dla „Rz” przeprowadzono w dniach 7–8 grudnia 2018 roku na 1100-osobowej grupie respondentów.

Profesor Mirosław Piotrowski został wybrany do PE z list PiS, zasiada tam już trzecią kadencję. Obecnie tworzy swoją własną partię, Ruch Prawdziwa Europa. Szef RN Robert Winnicki wymienił prof. Piotrowskiego i jego środowisko jako możliwego współkoalicjanta w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj także: Robert Winnicki dla Kresy.pl: liczymy na wprowadzenie solidnej reprezentacji do PE

rp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz