Media: PiS wprowadzi emerytury obywatelskie na poziomie 1000 zł brutto

„Wystarczy jedna składka, by obywatel Ukrainy czy Białorusi mógł dostać polską emeryturę minimalną – umowy z tymi krajami otworzyły pole do nadużyć” - pisze „Rzeczpospolita”. Potwierdza tym samym to, o czym Kresy.pl piszą od kilku lat.

W opublikowanym w piątek artykule „Rzeczpospolita” przyznaje, że dwie specjalne umowy o zabezpieczeniu społecznym z Ukrainą i Białorusią, które polski rząd podpisał odpowiednio w 2012 i 2019 roku, umożliwiają coraz większej liczbie ukraińskich i białoruskich obywateli dostać polskie emerytury i renty. Jednocześnie, Ukraińcy i Białorusini to najliczniejsze grupy pracowników-emigrantów w Polsce. W 2022 rok w ZUS ubezpieczonych było 746 tys. Ukraińców (w 2015 r. - 101 tys.), a Białorusinów ponad 108 tys. (w 2015 r. - niespełna 9 tys.).

Lokomotywa wodorowa zaprojektowana i wybudowana w bydgoskiej fabryce PESA otrzymała świadectwo dopuszczenia do eksploatacji wydane przez Urząd Transportu Kolejowego.

Jak informowaliśmy, prace nad napędem wodorowym trwają w firmie z Bydgoszczy od 2019 roku. Wtedy podjęto decyzję, że pierwszą maszyną będzie lokomotywa manewrowa SM42-6Dn. Producent nawiązał w celu realizacji założeń współpracę z wieloma wiodącymi ośrodkami badawczymi.

Dopuszczona do eksploatacji lokomotywa jest wyposażona w zeroemisyjny napęd wodorowy. Za wytwarzanie energii w nim odpowiedzialne są dwa ogniwa wodorowe o łącznej mocy 170 KW.

W ostatnim czasie część członków Kongresu USA wyraźnie wzmogła presję na administrację prezydenta Joe Bidena, by wyraził zgodę na dostarczenie Ukrainie taktycznych rakiet balistycznych ATACMS.

Według portalu „Politico”, w ostatnich tygodniach dotychczasowy sprzeciw administracji prezydenta USA Joe Bidena wobec wysyłania na Ukrainę rakiet ATACMS, o zasięgu ponad 300 km, najwyraźniej zaczął słabnąć. Niedawno sam Biden zasygnalizował, że może być w tej kwestii otwarty i opcja ta jest wciąż aktualna. Późnej Biały Dom zaznaczył jednak, że oficjalne stanowisko Waszyngtonu nie uległo zmianie.

Władimir Putin podczas spotkania z Aleksandrem Łukaszenką w Soczi określił kiedy na Białorusi zostanie rozmieszczona rosyjska broń jądrowa.

Na spotkaniu Putin zapowiedział, że rozmieszczenie rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi rozpocznie się natychmiast po zakończeniu przygotowań infrastruktury w dniach 7-8 lipca.

„Jeśli chodzi o najdelikatniejsze kwestie, które uzgodniliśmy, wszystko idzie zgodnie z planem. 7-8 lipca zakończą się przygotowania odpowiednich obiektów. I natychmiast rozpoczniemy działania związane z umieszczenie odpowiednich gatunków broni na swoim terytorium. Więc wszystko idzie zgodnie z planem, wszystko jest stabilne”.

Statek przeworzący imigrantów z Afryki

Premier Mateusz Morawiecki, komentując unijny system „obowiązkowej solidarności” w sprawie relokacji migrantów oświadczył, że Polska nie dopuści do przymusu migracyjnego – ani w postaci kwot, ani płacenia za każdego nieprzyjętego migranta.

W piątek po posiedzeniu rządu, premier Mateusz Morawiecki odniósł się do przyjętego w czwartek, na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej w Luksemburgu, systemu „obowiązkowej solidarności” w sprawie relokacji migrantów. Polska i Węgry były przeciwko. Zgodnie z propozycją sprawującej w UE prezydencję Szwecji, państwa będą miały trzy możliwości: przyjąć migrantów, zapłacić za nieprzyjętych (20 tys. euro za każdego nieprzyjętego migranta) albo zdecydować się na tzw. pomoc operacyjną.

Na polecenie Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro wiceminister Sebastian Kaleta zawetował w piątek w Luksemburgu konkluzje Rady Europejskiej w sprawie stosowania Karty Praw Podstawowych UE. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%