Ruch Narodowy, powołując się na znowelizowaną ustawę o IPN, złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydenta Izraela, który na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą powiedział m.in., że Polska i Polacy przyłożyli rękę do Holokaustu. Narodowcy wnioskują też o przesłuchanie m.in. Prezydenta RP, szefa gabinetu prezydenta i ambasador Izraela.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, we wtorek 17 kwietnia Ruch Narodowy złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przypisywania Narodowi Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie przez prezydenta Izraela Reuwena Riwlina. Zostało ono skierowane do prokuratora Marcina Gołębiewicza, naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3104.49 PLN    (14.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak czytamy w treści zawiadomienia, podpisanego przez lidera RN, posła Roberta Winnickiego, chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa przez prezydenta Izraela Reuwena Riwlina „polegającego na przypisywania Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie tj. o czyn określony w art. 55a § 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu (tj. z dnia 8 września 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1575 z późn. zm., dalej jako „ustawa o IPN”)”. Zawiadamiający wnosi o ściganie sprawcy i zwraca się o informowanie o wszelkich czynnościach podejmowanych przez Prokuraturę w niniejszej sprawie.

W uzasadnieniu zaznaczono, że dnia 12 kwietnia 2018 r. prezydent Izraela Reuwen Riwlin wypowiedział w trakcie spotkania z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Krakowie słowa: “It is not for nothing that we call the extermination camps the extermination camps of the Nazis and their collaborators. There is no doubt that there were many Poles who fought the Nazi regime, but we cannot deny that Poland and Poles had a hand in the extermination.” Tłumaczenie tych słów brzmi następująco: „To nie przypadek, że nazywamy obozy śmierci obozami nazistów i ich kolaborantów. Nie ma wątpliwości, że było wielu Polaków, którzy walczyli z reżimem nazistów, ale nie możemy zaprzeczać, że Polska i Polacy przyłożyli rękę do eksterminacji.”

– Wymienienie przez prezydenta Izraela zarówno Polski jak i Polaków jako tych, którzy jakoby dopomogli w eksterminacji ludności żydowskiej w niemieckich obozach koncentracyjnych w czasie Holokaustu oznacza, że Reuwen Riwlin przypisał narodowi polskiemu i państwu polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie – zaznaczono.

– Dowodem wypowiedzenia owych słów jest obszerny komunikat prasowy rzecznika prezydenta Izraela rozesłany izraelskim mediom i opublikowany na stronie internetowej izraelskiego MSZ oraz napisane na jego podstawie artykuły prasowe ze stron dzienników „Haaretz” i „Times of Israel”. Pośrednim dowodem wypowiedzenia tych słów jest także brak ich zdementowania przez polskie lub izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych, mimo oburzenia opinii publicznej tymi wypowiedzianymi  słowami – napisano w dokumencie.

 – Wnioskuję o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadków – osób, które były  świadkami wypowiedzenia tych słów tj. Prezydenta RP Andrzeja Dudę, ministra Krzysztofa Szczerskiego i ambasador Izraela Annę Azari – czytamy w zawiadomieniu podpisanym przez Winnickiego.

W uzasadnieniu prawnym wskazano, że „sprawca publicznie, umyślnie i zamiarze bezpośrednim dokonał naruszenia czynu przestępnego określonego w art. art. 55a § 1 ustawy o IPN”. – W związku z powyższym zawiadomienie jest uzasadnione, a sprawne podjęcie ścigania sprawcy konieczne dla ochrony godności Narodu i Państwa Polskiego oraz prawdy historycznej – uważa Ruch Narodowy.

W Sejmie odbyła się konferencja prasowa liderów Ruchu Narodowego poświęcona temu tematowi. Pierwotnie miała odbyć się w sejmowym Centrum Medialnym, ale jak poinformował wiceszef RN Krzysztof Bosak, straż marszałkowska, podlegająca Marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu z PiS, zablokowała jej organizację. Oficjalnie, z powodu „remontu”. Przeniesiono ją w związku z tym w inne miejsce na terenie Sejmu.

– Prezydent Izraela, jak podało jego biuro prasowe, a za biurem prasowym największe media izraelskie, mówił podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą o tym, że Polacy i Polska ponoszą współodpowiedzialność za Holokaust. Dokładnie te słowa, które zostały użyte, przytaczały, że nie ma wątpliwości, iż było wielu Polaków, którzy walczyli z reżimem nazistów, ale nie możemy zaprzeczać, że Polska i Polacy przyłożyli rękę do eksterminacji, czyli mamy oskarżenie państwa polskiego, które podpada pod znowelizowaną ustawę o IPN  – mówił mediom Robert Winnicki.

– Polacy muszą używać narzędzia, które szczęśliwie Sejm przegłosował, czyli zmiany ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i dlatego w dniu dzisiejszym składam ten wniosek – zaznaczył poseł.

Jak informowaliśmy wcześniej, czołowe izraelskie media, jak dzienniki „Haaretz” i „Times of Israel” relacjonując czwartkową wizytę prezydenta Izraela Reuvena Rivlina w Polsce twierdziły, że powiedział on prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że „nie można zaprzeczyć, że Polska i Polacy przyłożyli rękę do eksterminacji” Żydów. Prezydent Duda twierdził, że „takie słowa w wystąpieniach Rivlina nie padły”. Jednak w miniony piątek izraelski dziennikarz Owen Alterman, z telewizji i24, poinformował, że otrzymał potwierdzenie, iż Rivlin rzeczywiście wypowiedział te słowa od rzeczniczki prezydenta Izraela. Poźniej stacja i24 zwróciła uwagę, że biuro prasowe Andrzeja Dudy odniosło się do oficjalnych wystąpień, pomijając to, że wypowiedź Riwlina padła na „prywatnym spotkaniu”.

PRZECZYTAJ: Hasła „To jest polski obóz koncentracyjny”, „Prosimy o wybaczenie za polski antysemityzm” na Marszu Żywych [+FOTO]

W sobotę wiceszef Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak, który od początku zajmował się sprawą wypowiedzi prezydenta Reuwena Riwlina, opublikował natomiast komunikat MSZ Izraela, na który powoływały się izraelskie media. Jego treść potwierdzała, że prezydent Izraela faktycznie oskarżył Polskę o współudział w Holokauście, a słowa cytowane przez czołowe izraelskie dzienniki padły z ust Riwlina podczas jego spotkania roboczego z Andrzejem Dudą w ubiegły czwartek rano.

– Warto zaznaczyć, że antypolskie wypowiedzi prezydenta Izraela o Polsce (poniżej moje tłumaczenie cytatów) ze spotkania z PAD w Krakowie, zrelacjonowane i rozpowszechnione przez izraelski MSZ, nie zostały zdementowane ani przez stronę polską ani tym bardziej przez stronę izraelską – pisał Bosak. Według niego, jedynym, co udało się wynegocjować polskim dyplomatom to zdjęcie komunikatu izraelskiego MSZ o spotkaniu w Krakowie z strony MSZ. – Ale w sytuacji braku dementi lub przeprosin i uprzedniego powielania przekazu przez gazety/agencje oraz braku innego przekazu w sumie nic to nie zmienia – dodał wiceszef RN. Na oficjalnych zdjęciach widać, że przy rozmowie z prezydentem Izraela obecny był m.in. Krzysztof Szczerski.

Z treści dokumentu załączonego przez Bosaka wynika, że podczas rozmowy z polskim prezydentem, prezydent Izraela krytykował nowelę ustawy o IPN. – Żądamy, by Polska w dalszym ciągu angażowała się w kompleksowe i nieograniczone badania nad wydarzeniami z okresu Holokaustu. Tak, jak zostało to uzgodnione między obu krajami i tak, jak jest właściwie – powiedział Dudzie Riwlin, cytowany w dokumencie. Z jego treści wynika, że polski prezydent skupił się na podkreślaniu, iż Polska kultywuje pamięć o zagładzie Żydów. Zapewniał też swojego izraelskiego odpowiednika, że nasz kraj nie chce blokować świadectw o Holokauście, a wręcz chce bronić prawd historycznych. Zaznaczał też, że nowela ustawy o IPN jest badana przez TK. W odpowiedzi prezydent Izraela mówił o „wielkim cieniu, który przysłonił nasze relacje, nawet jeśli na poziomie dwustronnym rozumiemy się nawzajem”.

– Musicie zrozumieć wrażliwość narodu żydowskiego w Izraelu. Postrzegamy Holocaust jako rezultat antysemityzmu, który doprowadził do rzezi narodu żydowskiego, z nazistowskiej ideologii, która rozkwitła na polskiej ziemi powiedział Riwlin. – Bardzo doceniamy tych wszystkich, którzy ryzykowali swoje życie, aby ratować Żydów, ale były również inne zjawiska. Ludzie, którzy mordowali i dziedziczyli. To był teren, który pozwalał nazistom robić co tylko chcieli, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Riwlin mówił też, że „polska ziemia umożliwiła wykonanie przerażającej ideologii Hitlera dotyczącej ludobójstwa i widziała fale antysemityzmu, które to prawo [ustawa o IPN – red.] stworzyło”.

– Stosunki dwustronne między nami mogą prowadzić do współpracy na każdym polu,  ale to prawo [ustawa o IPN – red.] może sprawić, że ludzie będą myśleć, iż nie jesteście gotowi poradzić sobie z waszą przeszłością w kwestii Holokaustu. Nie bez powodu nazywamy obozy zagłady obozami zagłady nazistów i ich kolaborantów. Nie ma wątpliwości, że było wielu Polaków, którzy walczyli z nazistowskim reżimem, ale nie możemy zaprzeczyć, że Polska i Polacy przyłożyli rękę do tej zagłady.

CZYTAJ WIĘCEJ: Komunikat MSZ Izraela potwierdza: izraelski prezydent powiedział Dudzie, że Polska i Polacy uczestniczyli w Holokauście

RIRM / ruchnarodowy.net / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Prezio Juda już przepraszał stalinowskich morderców narodowości żydowskiej za to że ich koledzy z PZPR pozwolili im z nakradzionymi pieniędzmi i dobrami w 1968 roku opuścić Polskę, mało tego zdążył porównać tych stalinowskich oprawców do ich ofiar (żołnierzy niezłomnych). Jak taka szmata ma stać na straży godności państwa Polskiego, czy honoru Polaków?