Dziś składamy doniesienie do prokuratury ws. złamania ustawy o IPN przez prezydenta Izraela Reuwena Riwlina – poinformował wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak. Riwlin według izraelskiego MSZ i mediów powiedział na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, że Polska i Polacy przyłożyli rękę do Holokaustu.

Ruch Narodowy, powołując się na ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, zamierza złożyć zawiadomienie do prokuratury, ws. wypowiedzi prezydenta Izraela Reuwena Riwlina, który padły podczas jego ubiegłotygodniowej wizyty w Polsce. Informację tę przekazał Krzysztof Bosak, wiceszef RN. Na godzinę 13:00 zaplanowano konferencję prasową w tej sprawie.

Bosak zaznaczył, że doniesienia te znalazły po raz kolejny potwierdzenie w materiale izraelskiej stacji telewizyjnej i24, który został upubliczniony w poniedziałek. Zaznaczono w nim, że biuro Riwlina potwierdza, że takie słowa padły. Ponadto podkreślono, że izraelski prezydent powiedział, że „nie tylko Polacy przyłożyli rękę do rzezi, ale także Polska – państwo polskie, może także polskie społeczeństwo”.

Jak informowaliśmy wcześniej, czołowe izraelskie media, jak dzienniki „Haaretz” i „Times of Israel” relacjonując czwartkową wizytę prezydenta Izraela Reuvena Rivlina w Polsce twierdziły, że powiedział on prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że „nie można zaprzeczyć, że Polska i Polacy przyłożyli rękę do eksterminacji” Żydów. Prezydent Duda twierdził, że „takie słowa w wystąpieniach Rivlina nie padły”. Jednak w miniony piątek izraelski dziennikarz Owen Alterman, z telewizji i24, poinformował, że otrzymał potwierdzenie, iż Rivlin rzeczywiście wypowiedział te słowa od rzeczniczki prezydenta Izraela. Poźniej stacja i24 zwróciła uwagę, że biuro prasowe Andrzeja Dudy odniosło się do oficjalnych wystąpień, pomijając to, że wypowiedź Riwlina padła na „prywatnym spotkaniu”.

PRZECZYTAJ: Hasła „To jest polski obóz koncentracyjny”, „Prosimy o wybaczenie za polski antysemityzm” na Marszu Żywych [+FOTO]

W sobotę wiceszef Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak, który od początku zajmował się sprawą wypowiedzi prezydenta Reuwena Riwlina, opublikował natomiast komunikat MSZ Izraela, na który powoływały się izraelskie media. Jego treść potwierdzała, że prezydent Izraela faktycznie oskarżył Polskę o współudział w Holokauście, a słowa cytowane przez czołowe izraelskie dzienniki padły z ust Riwlina podczas jego spotkania roboczego z Andrzejem Dudą w ubiegły czwartek rano.

– Warto zaznaczyć, że antypolskie wypowiedzi prezydenta Izraela o Polsce (poniżej moje tłumaczenie cytatów) ze spotkania z PAD w Krakowie, zrelacjonowane i rozpowszechnione przez izraelski MSZ, nie zostały zdementowane ani przez stronę polską ani tym bardziej przez stronę izraelską – pisał Bosak. Według niego, jedynym, co udało się wynegocjować polskim dyplomatom to zdjęcie komunikatu izraelskiego MSZ o spotkaniu w Krakowie z strony MSZ. – Ale w sytuacji braku dementi lub przeprosin i uprzedniego powielania przekazu przez gazety/agencje oraz braku innego przekazu w sumie nic to nie zmienia – dodał wiceszef RN. Na oficjalnych zdjęciach widać, że przy rozmowie z prezydentem Izraela obecny był m.in. Krzysztof Szczerski.

Z treści dokumentu załączonego przez Bosaka wynika, że podczas rozmowy z polskim prezydentem, prezydent Izraela krytykował nowelę ustawy o IPN. – Żądamy, by Polska w dalszym ciągu angażowała się w kompleksowe i nieograniczone badania nad wydarzeniami z okresu Holokaustu. Tak, jak zostało to uzgodnione między obu krajami i tak, jak jest właściwie – powiedział Dudzie Riwlin, cytowany w dokumencie. Z jego treści wynika, że polski prezydent skupił się na podkreślaniu, iż Polska kultywuje pamięć o zagładzie Żydów. Zapewniał też swojego izraelskiego odpowiednika, że nasz kraj nie chce blokować świadectw o Holokauście, a wręcz chce bronić prawd historycznych. Zaznaczał też, że nowela ustawy o IPN jest badana przez TK. W odpowiedzi prezydent Izraela mówił o „wielkim cieniu, który przysłonił nasze relacje, nawet jeśli na poziomie dwustronnym rozumiemy się nawzajem”.

– Musicie zrozumieć wrażliwość narodu żydowskiego w Izraelu. Postrzegamy Holocaust jako rezultat antysemityzmu, który doprowadził do rzezi narodu żydowskiego, z nazistowskiej ideologii, która rozkwitła na polskiej ziemi powiedział Riwlin. – Bardzo doceniamy tych wszystkich, którzy ryzykowali swoje życie, aby ratować Żydów, ale były również inne zjawiska. Ludzie, którzy mordowali i dziedziczyli. To był teren, który pozwalał nazistom robić co tylko chcieli, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Riwlin mówił też, że „polska ziemia umożliwiła wykonanie przerażającej ideologii Hitlera dotyczącej ludobójstwa i widziała fale antysemityzmu, które to prawo [ustawa o IPN – red.] stworzyło”.

– Stosunki dwustronne między nami mogą prowadzić do współpracy na każdym polu,  ale to prawo [ustawa o IPN – red.] może sprawić, że ludzie będą myśleć, iż nie jesteście gotowi poradzić sobie z waszą przeszłością w kwestii Holokaustu. Nie bez powodu nazywamy obozy zagłady obozami zagłady nazistów i ich kolaborantów. Nie ma wątpliwości, że było wielu Polaków, którzy walczyli z nazistowskim reżimem, ale nie możemy zaprzeczyć, że Polska i Polacy przyłożyli rękę do tej zagłady.

CZYTAJ WIĘCEJ: Komunikat MSZ Izraela potwierdza: izraelski prezydent powiedział Dudzie, że Polska i Polacy uczestniczyli w Holokauście

Twitter.com / Kresy.pl

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • Kojoto
   Kojoto :

   @dls Maverick – jeszcze się chyba nie zorientowałeś, że twój bolszewicki internacjonalizm, nie za bardzo sie przyjął. Teraz jego nową wersję propaguja zaKODowane przygłupy – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – spiesz do nich dołączyć.

 1. Gaetano
  Gaetano :

  Bardzo dobre posunięcie Ruchu Narodowego. Obnażać i piętnować zajadłą chciwość i krwiożerczość pejsatych oraz ich pogardę do Narodu Polskiego, któremu tyle zawdzięcza. Trzeba to czynić w sposób metodyczny, krok po kroku i w zgodzie z literą, obowiązującego przecież, prawa, a przy okazji pięknie wychodzą na wierzch znane już kłamstwa maliniaka, który pewnie już standardowo i natychmiast przeprosił gada.
  I nagłaśniać.

  “…z nazistowskiej ideologii, która rozkwitła na polskiej ziemi” – tak wypowie się tylko łupieżczy lichwiarz. Tu żyd z oczywistych względów nie dopowiedział, że postrzega Holocaust jako wydolny i ekspansywny przemysł. Tam gdzie w rachubę wchodzą grube miliardy dolarów, pazerny przedstawiciel “wybranych” nie odpuści, tak jak rekin, wyczuwający krew z dużej odległości.

 2. Accipiter
  Accipiter :

  Największymi rasistami są Żydzi. Za to plucie na Polskę i Polaków powinniśmy przegłosować ustawe reprywatyzacyjną korzystną dla naszej ojczyzny, wycofać się z planu odbudowy cmentarza żydowskiego w Warszawie, znienić kierownictwo na propolskie w muzeum Polin (oraz znienić nazwę tej instytucji bo ta nam uwłacza), wycofać – często ślepe i bezrefleksyjne – wsparcie polityczne dla Izraela, raz na zawsze zakończyć temat odszkodawań – oświadczając, że są bezzasadne i powinny byćadresowane do Niemiec i Rosji, rozpocząć międzynarodowa kampanię nagłaśniającą udział samych Żydów w holokauście oraz w zgrodniach komunistycznych. Całkowicie zakończyć proces wydawania paszportów dla obywateli Izraela.
  Ale to

 3. gotan
  gotan :

  Jak działa ustawa o IPN…mogliśmy zobaczyć w czasie tzw.marszu żywych w Oświęcimiu…(patrz banery i różne kartki,które przenieśli na teren obozu żydzi).A zachowanie maliniaka -Judy w czasie spotkania z żydami wystarczy za komentarz o mówieniu prawdy…Oczywiście Ruch Narodowy ma rację ,że nagłaśnia to co powiedział żydowski prezydent…Pejsatym nie wolno odpuszczać…a przy okazji wypominać należy zakłamanie tzw.rządowi, za niegodziwości jakie czynią NARODOWI POLSKIEMU! Wierzę w to,że niebawem kołchoz europejski się rozleci i wówczas Ruch Narodowy zmobilizuje takie siły polityczne,które będą umiały bronić polskiej racji stanu!!!!!

  • jwu
   jwu :

   @Fryc Haj żiwe bratiku ty mij !!! No chyba ,że “lewakiem” jesteś ? To i tak niewiele zmienia.Bo my, tu na forum (w większości jak sądzę) jesteśmy Polakami i mamy polskie obowiązki.

  • gotan
   gotan :

   @Fryc …frycu porąbane to masz po ziołach…i stąd wybierasz nie tych co trzeba jako kompanów,którzy cię wesprą..w “porąbaniu” narodowców…Takich jak ty mamy w głębokim poważaniu…Na tym forum są tylko Polacy…a nie polskojęzyczni ! A więc fora ze dwora….!!!