Rozstrzygnięto konkursy portalu dla szkół polskich na Litwie

Portal Szkolny – taką uniwersalną i prostą nazwę oraz bardzo oryginalne “Polska Skuloteka” czy “Szkolomaniaki” zaproponowano dla działającego od marca br. portalu społecznościowegopolskieszkolynalitwie.pl.

We wtorek odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród dla zwycięzców zorganizowanych przez tę interaktywną witrynę konkursów. Między innymi — właśnie konkursu na nazwę portalu. Dziś w szkołach polskich na Wileńszczyźnie odbędzie się Dzień Portalu, zachęcający zarówno uczniów jak i nauczycieli do aktywniejszego udziału w jego tworzeniu.

— Udział w spotkaniu takiej liczby osób przerósł oczekiwania organizatorów. Świadczy on o zainteresowaniu kwestiami kultury i języka — zwrócił się do zebranych uczniów i nauczycieli, jednocześnie będących twórcami portalu, podczas uroczystości w Domu Kultury Polskiej w Wilnie Longin Komołowski, przewodniczący Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. To właśnie w tym stowarzyszeniu zrodził się pomysł założenia takiego portalu. Urzeczywistnić udało się go dzięki wsparciu finansowemu spółki „Telekomunikacja Polska”. Na spotkania ze społecznościami szkół przybyli przedstawiciele „Wspólnoty Polskiej”, którzy czuwają nad portalem.

Komołowski mówił o tym, że bycie Polakiem poza granicami kraju jest ogromnym wyzwaniem i podkreślił, że Litwa jest przykładem wyjątkowej aktywności środowiska polskiego.

— Ta determinacja w walce o swój język, kulturę sprawia, że w Polsce się znajdują osoby, które to chcą wesprzeć. Jak na przykład w tym przypadku spółka akcyjna „Telekomunikacja Polska” — wyraził przekonanie prezes „Wspólnoty Polskiej”.

Jak powiedział Józef Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, która a propos ma też swoją witrynę na portalu, choć portal zaczął działać stosunkowo niedawno, wiele szkół aktywnie się włączyło w jego tworzenie. Zarejestrowało się na nim 70 szkół, w tym ponad 30 szkół są szczególnie aktywne.

W marcu br. został ogłoszony konkurs na nazwę portalu. Nadesłano aż 193 propozycje. We wtorek uroczyście nagrodzono jego zwycięzców. Konkurs na nazwę portalu wygrała Janina Klimaszewska z Wilna, która zgłosiła prostą i uniwersalną nazwę — Portal Szkolny, II miejsce zajął Maciej Statkiewicz, również wilnianin, z nazwą „Polska Skuloteka”, III miejsce — Kamil Rud ze Szkoły Średniej im. Wł. Syrokomli w Wilnie z nazwą „Szkolomaniaki”.

Nagrodzono też zwycięzców innego konkursu — „Złap uśmiech lata”, który miał dwa podkonkursy — literacki oraz fotograficzny. W sumie uczniowie nadesłali 30 prac, w tym 17 fotograficznych, na których próbowali wyłowić te najlepsze chwile wakacji. Część uczestników konkursu najmilsze chwile lata opisała. Regulamin zezwalał na dowolną formę literacką.

Wśród autorów prac pisemnych I miejsce zdobył Stanisław Songin z Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach, II — Marzena Franckiewicz ze Szkoły Podstawowej w Kienie, III — Faustyna Zawalska z Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Wilnie. Wśród autorów prac fotograficznych I miejsce zajęła Magdalena Bielawska z Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Wilnie, II — Joanna Mikulska ze Szkoły Średniej w Kowalczukach, III — Ewald Satkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Kienie.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody, m. in. notebooki i iPody.

Tymczasem ogłoszony został kolejny konkurs — na najbardziej aktywną redakcję szkolną. Skierowany więc jest nie tylko do uczniów, ale również do nauczycieli.

Dziś zarówno uczniowie jak i nauczyciele, którzy współtworzą portal, będą zachęcali społeczności swoich szkół do aktywniejszego w nim udziału — czyli pisania tekstów, umieszczania zdjęć i filmików, bo w szkołach odbędzie się Dzień Portalu.

Natomiast w końcu stycznia przyszłego roku dla 20 uczniów i 8 nauczycieli, którzy są zaangażowani w tworzenie portalu, odbędą się szkolenia w Pułtusku.

Kurierwilenski.lt/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply