Zagraniczne firmy wykupują drewno w Polsce, a ceny są taki wysokie, że polskich form niebawem zwyczajnie nie będzie stać na zakup polskiego surowca.

Jak informuje za PAP portal Money.pl, ceny drewna rosną tak szybko, że polskich firm nie stać na zakup rodzinnego surowca. Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego podkreśla, że nasze przedsiębiorstwa branży drzewnej „nie wytrzymają finansowo rywalizacji o ograniczone zasoby polskiego surowca z międzynarodowymi pośrednikami”. Podkreśla, że konieczny jest zakaz eksportu drewna nieprzetworzonego.

Ponieważ ceny drewna rosną nie tylko w Polsce, ale na całym, polskie firmy muszą rywalizować na rynku rodzimym z zagraniczną konkurencją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Według Szelfera, trudna sytuacja faktycznie zaczęła się w maju, na tzw. aukcjach systemowych.

„Spodziewaliśmy się wzrostu cen, ale nikt nie przypuszczał, że w skrajnych przypadkach te ceny wzrosną o 200 czy 300 procent. Nie spodziewaliśmy się też tak dużej aktywności międzynarodowych pośredników w handlu drewnem i zagranicznych korporacji drzewnych, które w Polsce nie mają swoich zakładów, a kupują drewno do produkcji wyrobów gotowych dla zakładów umieszczonych w Europie czy na eksport do USA, gdzie ceny gwałtownie poszły w górę” – wyjaśnia PAP dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Według niego, na rynku dochodzi do absurdalnych sytuacji: drewno wyjeżdża z Polski i wraca już jako gotowy produkt. „Z Polski wyjeżdża ok. 10 proc. drewna okrągłego, czyli 4 mln metrów sześciennych drewna – to oficjalnie”.

Z tego względu, od miesięcy polska branża drzewna stara się o ograniczenie roli pośredników w handlu drewnem i zajęcie się problemem eksportu drewna z Polski. Tego typu zakazy obowiązują m.in. w Chorwacji czy Rumunii. Jednak w opinii Szelfera, polski rząd bagatelizuje problem.

„Od dłuższego czasu słyszymy, że trwają analizy, ale nie widzimy propozycji rozwiązania sytuacji. Nie ma wrażenia, że traktuje się nas poważnie – podsumowuje kontakty ze stroną rządową dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Przeczytaj: Meble sprzedawane przez Ikeę mogą być produktem nielegalnych wycinek

Czytaj również: IKEA kupiła sobie lasy w Rumunii

PAP / Money.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz