Rozpocznie się odbudowa polskiego kościoła w syberyjskim Białymstoku

Powstał już wstępny projekt architektoniczny niezbędny do odbudowy polskiego kościoła w syberyjskim Białymstoku. Świątynia spłonęła w kwietniu ubiegłego roku po awarii instalacji elektrycznej.

Mieszkańcy syberyjskiego Białegostoku, wioski założonej przez polskich osadników pod koniec XIX wieku są coraz bliżej odbudowy swojej świątyni. Budynek zbudowali Polacy, dobrowolni przesiedleńcy, którzy do Rosji pojechali za chlebem. Kościół oprócz funkcji sakralnych integrował lokalną polską wspólnotę – tłumaczy Agnieszka Kaniewska badaczka polskich śladów na Syberii koordynatorka akcji „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie”.

Syberyjski Białystok leży 250 kilometrów od Tomska. Polscy osadnicy doprowadzili do rozkwitu miejscowości. Kiedy się tam pojawili, było dużo wolnej ziemi jednak porośniętej tajgą. Miejsce było jednym z najbardziej rozwiniętych przemysłowo punktów na trasie Warszawa-Moskwa – powiedziała Agnieszka Kaniewska. Pierwotnie wieś nazywała się Nowa Rybałtowska, jednak nazwę zmieniono na Białystok. Wówczas w całej Rosji Białystok kojarzono jako „Manchester Północy”. Drewniany kościół w syberyjskim Białymstoku powstał w 1908 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja: Pierwsza od niemal wieku wspólna polska Wigilia we Władywostoku

Po rewolucji w Rosji proboszcza aresztowano. Kościół zamieniono na kołchozowy magazyn. W 1938 roku prawie wszystkich dorosłych mężczyzn rozstrzelało NKWD. Powód – byli Polakami. Po upadku komunizmu kościół trafił ponownie do katolików. Świątynia została zrekonstruowana. Rok temu kościół spłonął w wyniku awarii instalacji elektrycznej. Pierwsze prace związane z odbudową ruszą jak tylko rozmarznie ziemia – dodaje Agnieszka Kaniewska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kościół będzie wizualnie podobny do dawnej świątyni. Tym razem będzie ceglany, aby nagle przypadkiem nie spłonął – mówi Kaniewska. Wraz ze kościołem powstanie miejsce spotkań dla dzieci. Aktualnie w syberyjskim Białystoku mieszka 240 osób – Polaków, Rosjan i Ormian. Msze, które teraz odprawiane są w budynku udostępnionym przez lokalne władze przyciągają wszystkie te narodowości. Dzieci, potomkowie Polaków, mają świadomość swoich korzeni.

Aktualnie na koncie inicjatywy „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie” jest ponad 75 tysięcy euro, połowa potrzebnej sumy do odbudowy świątyni.

Kresy.pl / interia.pl

Rozpocznie się odbudowa polskiego kościoła w syberyjskim Białymstoku
Oceń ten artykuł

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz