W pierwszej od niemal wieku polskiej wigilii wzięli udział m. in. przedstawiciele Domu Polskiego we Władywostoku i wierni miejscowej parafii.

Ostatnia udokumentowana wspólna Wigilii Polaków we Władywostoku miała miejsce w 1921 roku. Kilka lat później zamknięto kościół katedralny pod wezwaniem NMP. Do pierwszego od niemal wieku spotkania wigilijnego doszło w lokalnym, katolickim domu parafialnym.

W tym miejscu najprawdopodobniej odbyła się w 1921 roku ostatnia wspólna polska Wigilia. My po 96 latach spotykamy się – Polacy, Rosjanie, przedstawiciele innych narodów – by zasiąść wspólnie przy stole wigilijnym i wrócić do dobrej historii, którą wprowadzili tutaj między innymi Polacy i katolicy – powiedział otwierając spotkanie konsul RP w Irkucku Krzysztof Świderek.

ZOBACZ TAKŻE: Polacy w Rosji uczcili pamięć poległych

Dla wielu przedstawicieli Polonii we Władywostoku językiem ojczystym jest rosyjski, a urodzenie w latach ZSRR oznaczało, że wychowano ich w tradycjach radzieckich – powiedział Polskiej Agencji Prasowej szef organizacji Dom Polski Andrzej Sapiołkin. Podkreślił on, że ludzie znali swoje polskie korzenie, jednak przez lata o tym się nie mówiło. Kiedy sytuacja polityczna zmieniła się, znaleźliśmy naszą tożsamość; został otwarty kościół katolicki, przyszli pierwsi parafianie. I nagle wyjaśnia się, że mają polskie korzenie; okazało się, że takich ludzi jest bardzo wielu – tłumaczy Sapiołkin.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szef Domu Polskiego podkreśla, że członkowie organizacji we Władywostoku są ludźmi, którzy przede wszystkim odczuwają „jakiś głos krwi” – związek emocjonalny z polskością. Dodaje, że on sam ma poczucie bliskości i podkreśla: „Polska jest w sercu”.

Andrzej Sapiołkin wskazuje, że polska organizacja we Władywostoku pozostaje niewielka. Podkreśla, że Dom Polski nie oczekuje wielkiego wsparcia finansowego ze strony państwa polskiego, a to, co może, robi własnymi siłami. Szef organizacji chciałby jednak poprawy relacji pomiędzy Polską i Rosją i więcej wzajemnego zrozumienia pomiędzy oboma krajami.

<” ”> [uniset_adblock_placeholder uid="0"]
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz