W pierwszej od niemal wieku polskiej wigilii wzięli udział m. in. przedstawiciele Domu Polskiego we Władywostoku i wierni miejscowej parafii.

Ostatnia udokumentowana wspólna Wigilii Polaków we Władywostoku miała miejsce w 1921 roku. Kilka lat później zamknięto kościół katedralny pod wezwaniem NMP. Do pierwszego od niemal wieku spotkania wigilijnego doszło w lokalnym, katolickim domu parafialnym.

W tym miejscu najprawdopodobniej odbyła się w 1921 roku ostatnia wspólna polska Wigilia. My po 96 latach spotykamy się – Polacy, Rosjanie, przedstawiciele innych narodów – by zasiąść wspólnie przy stole wigilijnym i wrócić do dobrej historii, którą wprowadzili tutaj między innymi Polacy i katolicy – powiedział otwierając spotkanie konsul RP w Irkucku Krzysztof Świderek.

ZOBACZ TAKŻE: Polacy w Rosji uczcili pamięć poległych

Dla wielu przedstawicieli Polonii we Władywostoku językiem ojczystym jest rosyjski, a urodzenie w latach ZSRR oznaczało, że wychowano ich w tradycjach radzieckich – powiedział Polskiej Agencji Prasowej szef organizacji Dom Polski Andrzej Sapiołkin. Podkreślił on, że ludzie znali swoje polskie korzenie, jednak przez lata o tym się nie mówiło. Kiedy sytuacja polityczna zmieniła się, znaleźliśmy naszą tożsamość; został otwarty kościół katolicki, przyszli pierwsi parafianie. I nagle wyjaśnia się, że mają polskie korzenie; okazało się, że takich ludzi jest bardzo wielu – tłumaczy Sapiołkin.

Szef Domu Polskiego podkreśla, że członkowie organizacji we Władywostoku są ludźmi, którzy przede wszystkim odczuwają “jakiś głos krwi” – związek emocjonalny z polskością. Dodaje, że on sam ma poczucie bliskości i podkreśla: “Polska jest w sercu”.

Andrzej Sapiołkin wskazuje, że polska organizacja we Władywostoku pozostaje niewielka. Podkreśla, że Dom Polski nie oczekuje wielkiego wsparcia finansowego ze strony państwa polskiego, a to, co może, robi własnymi siłami. Szef organizacji chciałby jednak poprawy relacji pomiędzy Polską i Rosją i więcej wzajemnego zrozumienia pomiędzy oboma krajami.

[uniset_ads_codeblock zoneid_desktop=’99’ zoneid_mobile_l=’100′ zoneid_mobile_s=’100′ wrapper_element=” wrapper_element_attributes=” escape_html=” deactivate_shortcode=” deactivate_wrapper=”

Mamy nadzieję na większą obecność Polski w naszym mieście i regionie. Polska, nie bacząc na wszystkie perypetie polityczne jest moim zdaniem najbardziej popularnym wśród Rosjan krajem słowiańskim – tłumaczy Sapiołkin.

Kresy.pl / onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply