Rosyjskie okręty ćwiczyły obronę Północnej Drogi Morskiej

Na Morzu Łaptiewów w Arktyce okręty rosyjskiej Floty Północnej ćwiczyły obronę zespołu okrętów na trasie Północnej Drogi Morskiej.

Jak podała we wtorek służba prasowa rosyjskiej Floty Północnej, zespół jej okrętów przeprowadziło na Morzu Łaptiewów ćwiczebne strzelania artyleryjskie, w ramach ćwiczenia obrony Północnej Drogi Morskiej.

Działania te, obejmujące „wszechstronne ćwiczenia z obrony zespołu okrętów, odbyły się w trakcie przepływania przez Morze Łaptiewów na trasie Północnej Drogi Morskiej. W ramach tego, załogi dużego okrętu do zwalczania okrętów podwodnych „Siewieromorsk” i dużego okrętu desantowego „Gieorgij Pobiedonosiec” [pol. Święty Jerzy” – red.] przeprowadzili strzelania z artylerii okrętowej do celów powietrznych i nawodnych. Ponadto, z pokładu tego pierwszego kilka razy startował śmigłowiec Ka-27, realizując zadania rozpoznawcze.

W skład wspomnianego zespołu wchodził też tankowiec i holownik ratowniczy. Jak podano, większą część rejsu pokonano przez otwarte wody.

Według rosyjskich mediów, arktyczne zgrupowanie Floty Północnej przybyło do archipelagu Wysp Nowosyberyjskich, w rejon wyspy Kotielnyj.

Jak pisaliśmy, już wcześniej, w czerwcu br., Flota Północna ćwiczyła obronę rosyjskiej Arktyki przed okrętami podwodnymi. Podczas manewrów w zakresie obrony rosyjskiej Arktyki przed ingerencją obcych okrętów podwodnych ćwiczona była współpraca jednostek nawodnych i powietrznych Floty Północnej. W ćwiczeniach w formacie dwustronnym brały też udział rosyjskie okręty podwodne. Wcześniej informowaliśmy zaś, że rosyjska Flota Północna przeprowadzi jesienią tego roku ćwiczenia strategiczne, w celu zapewnienia bezpieczeństwa Północnej Drogi Morskiej.

Rosjanie zapowiedzieli też, że w tym roku arktyczne zgrupowanie okrętów i statków wsparcia razem z piechotą morską po raz dziesiąty odbędą rejs po morzach Oceanu Arktycznego. W jego trakcie zostanie przeprowadzonych kilka operacji desantowych na wyspach i wybrzeżu kontynentalnym rosyjskiej Arktyki.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. szef rosyjskiego resortu obrony, minister Siergiej Szojgu zapowiedział, że Rosja będzie dalej rozwijać swoją infrastrukturę wojskową w Arktyce i na wybrzeżu Oceanu Arktycznego.

Przeczytaj: Rosjanie prezentują „Arktyczną Koniczynkę” – nowoczesną bazę w Arktyce

iz.ru / mil.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply