Rosyjski resort spraw zagranicznych wyraził głębokie oburzenie “dokonanym 11 listopada kolejnym aktem wandalizmu” w odniesieniu do pomnika żołnierzy Armii Czerwonej w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Rosjanie żądają wykrycia i ukarania sprawców oraz przywrócenia pomnikowi poprzedniego wyglądu.

W komunikacie MSZ Federacji Rosyjskiej wątpi, by “Polska mogła obchodzić kolejną rocznicę swej niepodległości, gdyby nie zwycięstwo ponad 600 tysięcy radzieckich żołnierzy i oficerów, którzy oddali życie za wyzwolenie tego kraju od niemiecko-faszystowskich okupantów”. Było to nawiązanie do daty oburzenia pomnika czerwoną farbą – 11 listopada w Święto Niepodległości Polski.

“Bez względu na to, jakiej politycznej maści byli bojówkarze – chuligani, w żadnym razie nie usprawiedliwia to polskich władz, które nie wypełniają lub być może nie chcą wypełniać zobowiązań międzynarodowych, dotyczących gwarancji bezpieczeństwa i zachowania wojskowych cmentarzy i pomników, jak jest to zatwierdzone w umowie między rządem Federacji Rosyjskiej a rządem Rzeczypospolitej Polskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z 22 lutego 1994 roku”– głosi cytowane przez Polską Agencję Prasowa oświadczenie rosyjskiego resortu dyplomacji.

“Żądamy podjęcia wszelkich środków w celu wykrycia i ukarania winnych, przywrócenia poprzedniego wyglądu pomnikowi, niedopuszczenia do powtórzenia się w przyszłości podobnych incydentów” – napisano w oświadczeniu rosyjskiego MSZ”– dodaje rosyjskie ministerstwo.

Policja poinformowała, że 70-letni mężczyzna, który obrzucił pomnik farbą, usłyszał zarzut znieważenia monumentu.

PAP / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. sylwia
    sylwia :

    Cytujȩ wyjaśniające oświadczenie Rady Ochrony Pamiȩci Walk i Mȩczeństwa (http://www.radaopwim.gov.pl/article_details/1806/r-warszawa/): ‘ 13 października 2015 r.,Warszawa.
    OŚWIADCZENIE RADY OCHRONY PAMIĘCI WALK I MĘCZEŃSTWA
    O STANIE I STATUSIE ROSYJSKICH MIEJSC PAMIĘCI W POLSCE.
    W imieniu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która jest odpowiedzialna za koordynację działań związanych z wykonywaniem postanowień Umowy między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z dnia 22 lutego 1994 r., informuję o stanie utrzymania rosyjskich miejsc spoczynku na terytorium Polski.
    Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych z dnia 28 marca 1933 r. (Dz. U. z 1933 Nr 39 poz. 311 z późniejszymi zmianami), Państwo Polskie sprawuje opiekę i otacza należnym szacunkiem groby wojenne bez względu na narodowość i wyznanie osób w nich pochowanych, czy formacji, do których osoby te należały. W celu wypełniania powyższej powinności ustawowej Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa współpracuje z właściwymi miejscowo wojewodami, którzy z mocy powyższej ustawy są odpowiedzialni za stan utrzymania nekropolii wojennych.
    Złożone relacje polsko-rosyjskie na przestrzeni wieków swoje odzwierciedlenie znalazły m.in. w liczbie rosyjskich miejsc spoczynku na terenie Polski. Zgodnie z weryfikacją przeprowadzoną przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w latach 2013-2014, przy współpracy z poszczególnymi urzędami wojewódzkimi, w Polsce znajduje się:
    – 9 obiektów z okresu wojen napoleońskich;
    – 1 obiekt z powstania listopadowego;
    – 1 obiekt z powstania styczniowego;
    – 1.129 obiektów z I wojny światowej;
    – 17 obiektów z wojny polsko-bolszewickiej;
    – 718 obiektów z II wojny światowej, również miejsca spoczynku jeńców Armii Czerwonej;
    – 4 obiekty Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej i członków ich rodzin.
    Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w latach 2001-2015 na utrzymanie i remonty rosyjskich miejsc spoczynku przeznaczyła kwotę 13.669.069 zł. Corocznie również urzędy wojewódzkie i urzędy gmin przeznaczają fundusze na przedmiotowe obiekty. Środki te przyznawane są zarówno na cmentarze i mogiły żołnierzy radzieckich poległych podczas II wojny światowej, jak i obiekty z wcześniejszych konfliktów. Prace wykonywane są na terenie wszystkich 16 województw.
    W latach 2006-2008, kierując się względami humanitarnymi, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa objęła opieką cmentarze żołnierzy i cywilnych pracowników Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, którzy zmarli na terytorium Polski po zakończeniu II wojny światowej. Należy podkreślić, że obiekty te nie zostały objęte zapisami umowy z 1994 r.
    W imieniu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa apeluję do przedstawicieli Władz Rosji Federacji Rosyjskiej oraz oficjalnych przedstawicieli Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej o rzetelne przedstawianie faktów związanych z utrzymaniem rosyjskich miejsc spoczynku w Polsce. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa utrzymuje stały i bezpośredni kontakt z Ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, który jest szczegółowo i na bieżąco informowany o stanie utrzymania cmentarzy rosyjskich w Polsce.
    Odnosząc się do aktów wandalizmu na rosyjskich cmentarzach wojennych, chciałbym zauważyć, że każdorazowo, gdy dochodzi do takiego zdarzenia, Ambasada Federacji Rosyjskiej informowana jest o tym fakcie, a kompetentne urzędy Państwa Polskiego niezwłocznie podejmują działania, zmierzające do naprawienia powstałych szkód. Jeszcze raz chciałbym zdecydowanie podkreślić, że Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa potępia akty wandalizmu na cmentarzach wojennych.
    Mając na względzie zarzuty strony rosyjskiej o bezprawne działania polskich samorządów lokalnych odpowiedzialnych za demontaż symbolicznych obiektów poświęconych Armii Czerwonej (Nowa Sól, Pieniężno), informuję, że władze samorządowe działają zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem i nie naruszają zapisówUmowy między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z dnia 22 lutego 1994 r. Ma ona bowiem zastosowanie jedynie w odniesieniu do miejsc pochówku, a nie do obiektów o charakterze symbolicznym, które pozostają w przestrzeni publicznej poza właściwymi miejscami spoczynku.
    dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert
    Sekretarz
    Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa’ Wynika z tego, że na mocy ustawy polska strona jest zobowiązana chronić groby żołnierskie niezależnie od narodowości zmarłych. Pomniki to inna sprawa.

  2. kojoto
    kojoto :

    Należy skorzystać z okazji i im ten pomnik przerzucić, przez mur ambasady- niech go sobie doprowadzą do porządku i zachowaja na pamiątkę. Jeśli Rosja chce mieć w Polsce sojusznika, to czas zmienić swoją politykę, zresztą fakt, że to samo dotyczy i Polski. Jednak jedno nie ulega wątpliwości, że trzeba jak najszybciej posprzątać wszystkie śmieci po bolszewii, wtedy i w Rosji sie za jakiś czas przestana wydzierać – po prostu nie będzie o co 🙂

    • cyna
      cyna :

      “Rosja chce mieć w Polsce sojusznika”??? Ty spadłeś z kosmosu czy z ch..em na mózgi się zamieniłeś. Kiedy i gdzie w historii Polski Rosja chciała mieć w Polsce sojusznika? Chyba że piszesz o tym krótkim epizodzie gdy planowano najazd na Turków, który zresztą nie doszedł do skutku. Rosja to odwieczny wróg Polski Polaków i Polskości jeśli tego nie wiesz to proponuję pilnie studiować historię. A jeśli roni ci się w głowie że teraz Putin chciałby zawiązać sojusz z Polską na zasadach jak równy z równym to jesteś zwyczajnie naiwny lub głupi

      • sylwia
        sylwia :

        Ważne uzupełnienie: Niemcy i Ukraińcy to też odwieczni wrogowie Polski. Ponieważ obecnie tylko Ukraińcy ogłaszają roszczenia terytorialne wobec Polski, należy ich uważać za najgroźniejszych naszych wrogów, zdolnych do aktów terroru takich jakie wczoraj były w Paryżu. Zwraca uwagȩ ukraińskie chamstwo i nieumiejȩtność prowadzenia cywilizowanej polemiki. Bierzmy przykład z P. UPAdliny i na obelgi bezzwłocznie odpowiadajmy obelgami.