Rosyjska państwowa firma Rostec przekazała rosyjskim siłom powietrznym zmodernizowany samolot dalekiego zasięgu AWACS A-50U do obserwacji/kontroli.

Jak poinformował w czwartek portal airforce-technology, rosyjska państwowa firma Rostec przekazała rosyjskim siłom powietrznym zmodernizowany samolot dalekiego zasięgu AWACS A-50U do obserwacji/kontroli.

Maszyna nazywana jest “latającym radarem”. Radar A-50U jest w stanie wykrywać zupełnie nowe typy samolotów, a także może jednocześnie śledzić dużą liczbę celów i myśliwców w porównaniu z wcześniejszą modernizacją.

Według Rostec, A-50U został zmodernizowany w ramach szeroko zakrojonego programu odnowienia floty samolotów Powietrznego Systemu Ostrzegania i Kontroli (AWACS).

Rostec zauważa, że ten zmodernizowany samolot jest wyposażony w nową elektronikę, która zapewnia wyższą wydajność i prędkość, a także ma zwiększone możliwości funkcjonalnego oprogramowania. Poprawiona ergonomia samolotu ma na celu zwiększenie efektywności personelu taktycznego. Ponadto zmodernizowany „latający radar” jest wyposażony w nowy system nawigacji.

Warto przypomnieć, że prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Rosją a Tadżykistanem o stworzeniu zintegrowanego systemu obrony powietrznej, wynika z dokumentu zamieszczonego w czwartek na rządowym portalu.

Zgodnie z dokumentem strony stworzą zintegrowany regionalny system obrony powietrznej jako integralną część wspólnej obrony przeciwlotniczej. W tym celu w granicach terytorium i przestrzeni powietrznej Tadżykistanu zostanie utworzony odrębny obszar bezpieczeństwa zbiorowego.

Dokument przewiduje, że ministrowie obrony obu krajów będą mogli zatwierdzać i w miarę możliwości zmieniać wykazy wojskowych centrów dowodzenia, stanowisk dowodzenia, formacji wojskowych i jednostek przypisanych do zintegrowanego systemu obrony powietrznej. Na mocy porozumienia głównodowodzący Sił Powietrzno-Kosmicznych FR będzie koordynować wspólne działania wojsk zintegrowanego regionalnego systemu obrony powietrznej oraz sił innych regionalnych systemów obrony powietrznej w regionie zbiorowego bezpieczeństwa Azji Centralnej.

Dowódca Rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego będzie sprawował ogólne dowództwo i kontrolę nad siłami rosyjskimi w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej, a wspólnymi operacjami w granicach wydzielonego obszaru bezpieczeństwa zbiorowego kierować będzie szef Tadżyckich Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej – czytamy w dokumencie. .

Umowa została podpisana w Duszanbe 27 kwietnia 2021 r. Jak zaznaczył rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, umowa ma zwiększyć niezawodność ochrony granic państwowych w przestrzeni powietrznej. Dokument został podpisany na pięć lat z możliwością jego dalszego przedłużenia na kolejne okresy pięcioletnie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Warto przypomnieć, że na początku 2022 r. odbędą się strategiczne ćwiczenia “Grom” z udziałem wszystkich trzech komponentów rosyjskich strategicznych sił jądrowych – nieoficjalnie podało TASS powołując się na źródło zbliżone do rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Ćwiczenia strategicznych sił jądrowych odbywają się z reguły corocznie pod koniec „wojskowego” roku szkoleniowego. Zazwyczaj w ramach tych ćwiczeń okręt podwodny Floty Północnej wystrzeliwuje międzykontynentalny pocisk balistyczny na poligon Kura na Kamczatce, a nuklearny okręt podwodny Floty Pacyfiku wystrzeliwuje podobny pocisk w kierunku celu na poligonie Czyża na północy Rosji.

Trwa także szkolenie bojowe Strategicznych Sił Rakietowych. Pociski manewrujące wystrzeliwane są również przez samoloty dalekiego zasięgu Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych. Ćwiczenia odbędą się w kontekście wzmożonego napięcia na linii Zachód-Rosja.

Kresy.pl/airforce-technology

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply