Na noworocznym marszu w Kijowie z okazji urodzin Stepana Bandery niesiono również biało-czerwono-białe flagi białoruskiej opozycji. Ambasada Białorusi na Ukrainie zareagowała na nie notą dyplomatyczną.

Jak podała w poniedziałek agencja prasowa Interfax, ambasada Białorusi na Ukrainie skierowała do ukraińskiego MSZ notę ​​potępiającą domniemany udział białoruskiej opozycji w marszu z okazji urodzin Bandery.

Białoruska placówka dyplomatyczna zarzuciła władzom Ukrainy, że przy ich “milczącym przyzwoleniu” 1 stycznia w Kijowie aktywiści “zbiegłej ekstremistycznej białoruskiej opozycji” wzięli “masowy udział” w “nacjonalistycznym marszu”. Potępiając domniemany udział białoruskich opozycjonistów w marszu ambasada Białorusi stwierdziła, że prezentowali oni “symbolikę białoruskich kolaborantów i sługusów III Rzeszy”, a sam marsz spotkał się z “szerokim nagłośnieniem” w ukraińskich mediach.

„Ambasada wyraża zdecydowany protest w związku z postępującą radykalizacją antybiałoruskiego stanowiska Ukrainy, wyrażającą się przyzwalaniem na demonstracyjne świętowanie kolaborantów i katów narodu białoruskiego, oraz żąda zaprzestania prób heroizowania zbrodni przeciwko ludzkości, które nie ulegają przedawnieniu i nie mogą być wybaczone przez naród białoruski” – czytamy w nocie dyplomatycznej.

Jak podawaliśmy, największe uroczystości z okazji 113. rocznicy urodzin Stepana Bandery odbyły się 1 stycznia w Kijowie, gdzie miała miejsce manifestacja z pochodniami, w której udział kilkaset osób przeszło z Parku Szewczenki pod Biuro Prezydenta. Wśród banderowskich czerwono-czarnych oraz ukraińskich niebiesko-żółtych flag było widać kilka biało-czerwono-białych flag używanych przez białoruską opozycję.

Przypomnijmy, że władze Białorusi uznały biało-czerwono-białą flagę za „symbol ekstremistyczny”. Tego rodzaju flaga po raz pierwszy została przyjęta przez białoruskich niepodległościowców, którzy próbowali w 1918 r. po patronatem Cesarstwa Niemiec ustanowić Białoruska Republikę Ludową, potem zaś była oficjalną flagą Republiki Białoruś w latach 1991-1994. Aleksandrowi Łukaszence kojarzy się ona jednak z innym okresem historii – w latach 1941-1944 biało-czerwono-biała flaga była używana przez białoruskich kolaborantów hitlerowskich Niemiec.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael potępił marsz Ukraińców z okazji urodzin Stepana Bandery

Kresy.pl / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply