Stany Zjednoczone zezwoliły na potencjalną sprzedaż Korei Południowej samolotów wczesnego ostrzegania (AWACS) oraz powiązanych z nimi elementów.

Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) podlegająca Departamentowi Obrony ogłosiła, że ​​resort ten wydał zgodę na sprzedaż AWACS azjatyckiemu sojusznikowi. Korea Południowa złożyła wniosek o zakup czterech samolotów E-7, a także 10 silników odrzutowych, a także usług w zakresie logistyki i wsparcia programu. Koszt zamówienia szacuje się na 4,92 miliarda dolarów, podał portal The Korea Times.

„Proponowana sprzedaż poprawi zdolność Republiki Korei do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zapewnienie zwiększonego wywiadu, obserwacji i rozpoznania (ISR) oraz pokładowych zdolności wczesnego ostrzegania i kontroli” – stwierdziła w oświadczeniu amerykańska agencja wydająca formalne decyzje w sprawie transferów technologii wojskowej.

Amerykanie dostrzegli w ewentualnym transferze sprzętu korzyści strategiczne także dla siebie. „Zwiększy to także interoperacyjność Sił Powietrznych Republiki Korei w zakresie dowodzenia, kontroli, łączności, komputerów, wywiadu, obserwacji i rozpoznania (C4ISR) ze Stanami Zjednoczonymi. Korea nie będzie miała trudności z przyjęciem tego sprzętu i wdrożenia do swoich sił zbrojnych” – dodano w cytowanym oświadczeniu.

Sprzedaż tego rodzaju sprzętu będzie wymagała zgody Kongresu USA.

Korea Północna przeprowadziła w nocy 31 października test międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Pocisk wpadł do morza około 300 kilometrów na zachód od Hokkaido. Japońskie Ministerstwo Obrony podało, że lot rakiety na wysokości około tysiąca metrów trwał rekordowe 87 minut. Trajektoria rakiety osiągnęła wysokość 7000 km i przeleciała dystans 1000 km przekazał japoński rząd, uznając pocisk za interkontynentalny.

To astotni akord intensywnego od kilku lat programu rakietowego KRLD. Intensyfikacje relacji z Rosją, z którą Korea Północna podpisaała w czerwcu “umowę o wszechstronnym partnerstwie strategicznym”. Pjongjang dostarczył Rosjanom duże liczby pocisków artyleryjskich. W ciągu ubiegłych kilku tygodni władze Korei Południowej, USA i Ukrainy wysuwały twierdzenia o obecności oddziałów sił zbrojnych KRLD przy linii frontu na Ukranie. Część zachodnich komentatorów uważa, że w zamian za to Rosja przekazuję północnym Koreańczykom technologię rakietową.

koreatimes.co.kr/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz