Rosyjskie czołgi T-14 zostaną wyposażone w toalety

Jak podała w czwartek rosyjska agencja TASS, rosyjscy inżynierowie branży zbrojeniowej „rozwiązali dylemat dotyczący braku udogodnień w czołgach”. Chodzi o najnowsze czołgi T-14, będące częścią uniwersalnej platformy bojowej Armata. Mają one zostać wyposażone w toalety.

Ilja Baranow, dyrektor ds. jakości i technologii informacyjnych Uralskiego Biura Konstrukcyjnego Budowy Maszyn Transportowych powiedział, że ciągłe pozostawanie wewnątrz pojazdu opancerzonego to specyfika pracy załóg czołgów.

– Głównym problemem jest dla nich to, że nie mogą ulżyć swoim naturalnym potrzebom. To znaczy, w czołgu jest dostęp do wody i polowych racji [żywnościowych], ale całej reszty udogodnień, niestety, nie przewidziano. Tylko w pojazdach Armata rozwiązano ten problem – powiedział Baranow, cytowany przez agencję Tass.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przedstawiciel biura konstrukcyjnego zaznaczył, że „od samego początku w tym czołgu przewidziano możliwość długiego pełnienia przez załogi zadań bojowych, dlatego jest w nim tak zwany sprzęt zapewnienia warunków, czy mówiąc prościej – toaleta – jest w nim dostępna”. T-14 platformy Armata to pierwszy rosyjski czołg, który ma dysponować takim udogodnieniem dla załogi.

Przeczytaj: Armata vs. Abrams: Kto wygrałby starcie najnowocześniejszych czołgów?

Nowy rosyjski czołg podstawowy został oficjalnie zaprezentowany w maju 2015 roku, podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa. W kwietniu 2016 roku UralWagonZawod, który jest producentem czołgów T-14 Armata otrzymał od rosyjskiego resortu obrony zamówienie na pierwszą partię liczącą sto czołgów podstawowych nowej generacji. Wcześniej szef tego przedsiębiorstwa stwierdził, że jeden czołg podstawowy T-14 Armata ma kosztować nieco ponad 250 mln rubli (ok. 14 mln PLN). Planowano, że wielkoseryjna produkcja nowego czołgu T-14, wykorzystującego zunifikowaną ciężką platformę „Armata”, ruszy w 2019 roku. Na platformie tej skonstruowano również ciężki bojowy wóz piechoty T-15, a także inne opancerzone pojazdy gąsienicowe.

Rosyjscy wojskowi i politycy deklarują, że w przyszłości T-14 stanie się podstawą uzbrojenia wojsk pancernych FR. Jest to zupełnie nowy pojazd, różniący się zdecydowanie od poprzedników. Niektórzy rosyjscy obserwatorzy twierdzą nawet, że nie jest to czołg, a uniwersalna maszyna uderzeniowa, uzbrojona w taktyczny kompleks rakietowy, systemy obrony przeciwlotniczej i rozpoznania przeciwnika, a na końcu dopiero pełniąca rolę klasycznego czołgu.

Czytaj także: Pancerna pięść Rosji

TASS / Kresy.pl

Rosyjskie czołgi T-14 zostaną wyposażone w toalety
5 (100%) 3 głosów.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Tutejszym :

  Dziękuję Redakcji za tą tak potrzebną dla mnie informację.
  Rozwiąże to problem imprez przy grillu na mojej działce.
  Jaka jest cena tej ruskiej sławojki, jaki kosz transportu?
  Bardzo proszę szanowną Redakcję o pośrednictwo…
  Chodzi mnie TYLKO O SRACZYK, a nie o wizytę całego oddziału
  ruskich czołgów wraz z zapleczem na mojej działce.

  • Avatar
   Tutejszym :

   Redakcja kresy.pl podała jednak bardzo ciekawą i potrzebną informację.
   Czynny udział pojazdów pancernych na polu walki wynosił 4 minuty.
   Są to dane z około 30 lat temu, ten czas na pewno obecnie jest krótszy.
   O czym może świadczyć instalacja sraczyków w ruskich czołgach?
   Mają służyć do kontroli zajętego obszaru za pomocą ataku nuklearnego?
   Gospodarka rosyjska na „głubince” już dawno się posypała.
   Miejscowym zostały jagody i chrust oraz minimalna ilość innych artykułów.
   Czyżby Rosja widziała rozwiązania swoich problemów przez ucieczkę w wojnę?
   Wynik takiej operacji skończy się dla Rosji samobójstwem.
   Ale póki co chocholi taniec w bunkrze pod ruską kancelarią trwa.
   Rosja potrzebuje aliantów do rozwoju, nigdy ich do tej pory nie miała.
   Próba sterroryzowania czołgami zdobytego terenu jest błędnym rozwiązaniem.
   To musi skończyć się klęska i tak się w takim przypadku stanie.
   W takim przypadku czarno to widzę dla zwariowanych wielbicieli Rosji.
   A spieprzać będziecie na Zachód, na pewno nie do Rosji, a tam łapanka…

   • UPAdlina
    UPAdlina :

    Buhahahaha! Bidny ukro-banderowski jełopie, widzę że całkowicie ci już padło na ten twój mikro ukro-móżdżek, hehehehe!
    Samobójstwem to skończy się działalność uSSmana dla niego samego, a przy okazji dla twojego banderowskiego grajdoła, który jest przez uSSmana sponsorowany. Syria to tylko początek.
    O Rosję się nie martw ukrze, bo pokazała w Syrii, że bandytyzm uSSmana się kończy, okopując mu dotkliwie zad, hehehehe! A to dobra wiadomość dla Polski, bo słaby uSSman, to zakończenie banderyzmu w twoim banderlandzie i stąd nerwowe kwiki takiego jak ty bander-degenerata. Tak więc klęska jest, ale twoja i twoich środowisk bander-chachle.
    Gospodarka się posypała??????? Buhahahahaha! No to jak taka „posypana” gospodarka okopała uSSmanom zad w Syrii? Hehehehehe! Sam już nie wiesz ukro-dziadu, co gadasz, hehehehe! Do cyrku ukro-klownie!

 2. Avatar
  Tutejszym :

  Ale się ruska degrengolada zmobilizowała.
  Z przyjemnością będę srał do tej dziury w ziemi,
  będzie tam przecież w niej obecna ruska agentura.
  Żadne ruskie czołgi mnie w tym nie przeszkodzą.
  Komu jest potrzebna pełna chwały informacja,
  że ruski będą mogli srać w czołgach, o co tutaj chodzi?
  Już to przerabialiśmy, podczas ruskiej interwencji w Czechosłowacji,
  ruskie tankiści srali pod siebie nie mogąc wyjść z czołgów.
  Tak ludziom na placach woniała ruska swoboda i komuna.
  Teraz też tak śmierdzi na kresy.pl, ale za judaszowe srebrniki.
  Do budy zasrańce, do budy!!

  • UPAdlina
   UPAdlina :

   W Czechosłowacji ukro-banderowski wsiarzu interwencji dokonywało żydo-ZSRR, któremu służyłeś, a nie Rosja. Pamiętaj o tym sułek ubecki donosicielu.
   Teraz komuna ci się nie podoba ukrze? Ale kiedyś donosiłeś jej na Polaków, z których pewnie nie jeden przez ciebie poszedł do piachu anty-polska kanalio.
   Jeżeli cokolwiek śmierdzi na kresy.pl to śmierdzisz ty żydo-ukro-banderowski moralny degeneracie za hrywny. Poniał bander-rzyg?
   Do budy banderowski kundlu! Do budy!

    • UPAdlina
     UPAdlina :

     Obnażanie prawdziwej gęby byłego ubeckiego donosiciela banderowskiego ukra sułka jest oznaką zdrowia, a nie choroby chachle. Coś ci się pomieszało w tym twoim banderowskim ukro-baniaku.
     Za to ja banderowskim trollem mogę cię spokojnie nazwać, bo twoja tępota (mimo tego, że każdy wie, kim jesteś, dalej udajesz „polaka”) jak ulał pasuje do waszej ukro-banderowskiej nacji o IQ pudełka po butach. Poniał żydo-bander-ukr?

     • UPAdlina
      UPAdlina :

      Nie. To nie jóźwiak, choć jóźwiak bardzo wspierał tę banderowską kanalię.
      Nie wiesz jwu, kim jest tutejszym? To jedna z dwóch osób na tym portalu, która nie jest anonimowa. Jeżeli nie wiesz, kim jest ta kanalia, to przekażę ci to, co o nim wiemy tu na portalu.
      Przyczynił się do tego niejaki Boruta, świetny i bystry facet, który dowiedział się, kim jest wsza, która atakuje polskich patriotów na portalu:

      Tutejszym urodził się 21 maja 1942 r. w Kowlu w ZSRR w rodzinie ukraińsko-żydowskiej. Nazywa się naprawdę Zbigniew Sułek. ‘Sułek’, to po poprzedniej zmianie nazwiska. Adamiec to nazwisko jego matki. Jego wujek (brat matki) był członkiem bandy UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii) i został zabity w 1944 r. Po wojnie Zbigniew Sułek zamieszkał z rodzicami w Chełmie Lubelskim. Jego ojciec był oficerem politycznym (politrukiem) w WP. Tylko komunistów rekrutowano na politruków. W grudniu 1961 r. Tutejszym vel Zbigniew Sułek vel Zbigniew Adamiec dobrowolnie wstąpił do stalinowskiej zbrodniczej organizacji założonej przez wroga Polski gen. NKWD Sierowa: został agentem Służby Bezpieczeństwa PRL. Tutejszym – Sułek pobierał wynagrodzenie za służbę w Bezpiece. Był płatnym konfidentem i donosicielem. Używał kryptonimu Żelisław. W SB był chwalony za gorliwość. Jako członek ZMS, czyli komunista, Tutejszym vel Zbigniew Sułek vel Zbigniew Adamiec vel Żelisław wstąpil na wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Warszawskiego ale był na ten kierunek studiów za głupi i musiał powtarzać lata studiów aż go w 1964 r. skreślono z listy studentów. Przeniósł się na Ekonomię Polityczną ale i na to był za głupi i go znów skreślono z listy studentów w 1966 r. Potem dostał się do Działu Maszyn Matematycznych w Zakładach Kasprzaka w Warszawie. W związku z tym uczestniczył w sprzedaży starych komputerów na Kubę o czym napisał na tym forum. Zetknął się z Korwinem-Mikke i też na niego i innych opozycjonistów donosił. W 1967 r. został członkiem żydowskiego klubu ‘Babel’ i zaprzyjaźnił się z Natanem Erdbergiem. Nie spodobała mu się akcja antysyjonistyczna gen. Moczara i jako protest przeciwko antysemityzmowi Tutejszym vel Zbigniew Sułek vel Zbigniew Adamiec vel Żelisław opuścił SB w kwietniu 1968 r. Na tzw. ‘Liście Wildsteina’ Zbigniew Sułek’ ma numer IPN BU 00283/1083. Więcej materiałów o Tutejszym jest publicznie dostępnych na str. 81 – 84 Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) z marca 2008 r.: http://ipn.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0005/52592/1-13378.pdf Tutejszym – Sułek – Adamiec – Żelisław jest nadal głupi, bo gdy się ma taką haniebną przeszłość do ukrycia to powinno się ‘wsadzić mordę w kubeł’ i siedzieć cicho a nie urągać ludziom na publicznych forach. Z materiałów IPN wynika, że Tutejszym – Sułek – Adamiec – Żelisław to esbek, stalinowiec i komunista. Z jego działalności na tym forum wynika, że jest probanderowskim ukraińskim nacjonalistą. On temu zaprzecza ale ja wierzę kartotece IPN a nie płatnemu kapusiowi Tutejszym – Żelisławowi – Sułkowi, zdrajcy i chamowi.

     • Avatar
      jwu :

      Wielkie dzięki.Szkoda ,że o pozostałych banderowcach z tego forum, nie mamy takich informacji? A swoją drogą obserwując jego zacietrzewienie ,śmiem twierdzić ,że to takie skrzywienie zawodowe spowodowane pracą w formacji którą wymieniłeś,zaś obsesyjna rusofobia jest skutkiem stepowych korzeni.Pozdrawiam.

     • Avatar
      jwu :

      No to teraz jestem w domu.Bo komentowałem ten wątek ,ale niestety tylko na początku.Później odpuściłem ,ponieważ nie przypuszczałem ,że się tak rozwinie ? Szkoda ,bo solidaryzuję się z kolegami z forum i zapewniam,że moje komentarze też by się tam pojawiły (w końcówce).