Zwiększenie roli języka rosyjskiego na terenie całej Ukrainy, to główny efekt podpisanej przez przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Wołodymyra Łytwyna ustawy rozszerzającej wykorzystanie języków mniejszości narodowych w urzędach państwowych, mediach i reklamie.

Ustawa w głównej mierze ma dotyczyć tych ukraińskich regionów, w których mniejszość narodowa stanowi 10 proc. całej ludności. W tym przypadku rosyjski stanie się językiem regionalnym w 13 z 27 regionów Ukrainy, w tym w Kijowie i Sewastopolu. Natomiast na Zakarpaciu taki status uzyska język węgierski, na Krymie – krymsko-tatarski (krymski), zaś na Bukowinie – rumuński. Ustawa podpisana przez Łytwyna została skierowana do prezydenta Wiktora Janukowycza.

Sprzeciw zgłaszała opozycja oraz środowiska patriotyczne. Ich apele nie zostały jednak wysłuchane. Sam Łytwyn nie chcąc podpisywać ustawy podał się do dymisji, jednak nie przyjął jej parlament. Z tego samego powodu do dymisji podał się także opozycyjny wiceprzewodniczący parlamentu Mykoła Tomenko. Opozycja zarzuca, że wprowadzona ustawa otwiera drogę do zrównania języka rosyjskiego z ukraińskim, który w chwili obecnej jest jedynym językiem państwowym.

Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa ostatnie badania wskazują, że połowa Ukraińców uważa za ojczysty język ukraiński, dla 29 procent jest nim język rosyjski. Na co dzień, szczególnie w większych miastach, na wschód od Żytomierza, używany jest jednak rosyjski. Jest on także coraz powszechniejszy wśród twórców kultury popularnej, wśród których zdecydowaną większość stanowią rosyjskojęzyczni artyści. Podobna sytuacja widoczna jest w ukraińskiej telewizji, gdzie w języku rosyjskim prowadzone są niektóre wydania wiadomości, programów talk-show oraz większość seriali. Eksperci zauważają, że sprawa języka rosyjskiego na Ukrainie jest zakorzeniona w społeczeństwie i tamtejszej polityce.

Izabela Kozłowska, “Nasz Dziennik”

[link=http://www.naszdziennik.pl/swiat/6141,rosyjski-zastapi-jezyk-ukrainski.html]

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply