Estonia przekazała we wtorek, że rosyjski śmigłowiec straży granicznej naruszył w weekend jej przestrzeń powietrzną – podaje agencja AP. Ambasador Rosji w Estonii został wezwany do estońskiego MSZ i otrzymał notę protestacyjną.

Estońskie wojsko poinformowało w komunikacie, że w sobotni wieczór rosyjski śmigłowiec MI-8 naruszył przestrzeń powietrzną Estonii w południowo-wschodniej części tego kraju w rejonie wsi Koidula, niedaleko granicy z Rosją. Śmigłowiec znajdował się w przestrzeni powietrznej Estonii przez prawie dwie minuty.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Armia Estonii podkreśla, że rosyjska jednostka miała wyłączony transponder i nie utrzymała łączności radiowej z estońskimi służbami żeglugi powietrznej.

Jak informowaliśmy, ministerstwo obrony Danii przekazało w połowie czerwca, że w pobliżu bałtyckiej wyspy Bornholm doszło do dwóch naruszeń duńskiej przestrzeni powietrznej przez siły powietrzne Federacji Rosyjskiej. W związku z incydentami poderwane zostały duńskie myśliwce F-16. Duński MSZ wezwał także ambasadora Rosji.

Armia Szwecji informowała z kolei w czerwcu i maju br., że rosyjskie samoloty naruszały szwedzką przestrzeń powietrzną na południe od Blekinge, a także w rejonie lotniska Visby na Gotlandii.

Zobacz także: Pastruszew grozi Litwie „poważnymi negatywnymi” konsekwencjami

apnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz