Rosyjski samolot naruszył szwedzką przestrzeń powietrzną

W piątek wieczorem rosyjski samolot typu AN-30 naruszył szwedzką przestrzeń powietrzną na południe od Blekinge – poinformowała szwedzka armia.

Szwedzkie samoloty bojowe śledziły incydent, rosyjski samolot został sfotografowany.

 To jest całkowicie nie do przyjęcia, oczywiście odpowiemy kanałami dyplomatycznymi – powiedział minister obrony Peter Gultqvist.

Wczoraj poinformowano, że rząd Szwecji przekaże 1,6 mld koron (ok. 160 mln euro) na wzmocnienie infrastruktury wojskowej na położonej strategicznie Gotlandii. Na wyspie powstaną m.in. koszary oraz hale dla pojazdów opancerzonych.

“Rosyjska inwazja na Ukrainę motywuje nas do zwiększenia obecności wojskowej na Gotlandii, a do tego potrzebna jest infrastruktura dla poborowych” – podkreślił w piątek na spotkaniu z prasą minister ds. rynku finansowego Max Elger.

Finlandia i Szwecja planują wspólnie, w tym samym czasie ogłosić, że złożą wniosek o przyjęcie do NATO.

Wspólne złożenie wniosków miałoby nastąpić w połowie maja, w tygodniu zaczynającym się 16 maja. Fiński MSZ odmówił komentarza w tej sprawie.

Oba kraje blisko współpracują z NATO, jednak dotąd zachowywały neutralność i kierowały się zasadą nieuczestniczenia w żadnych sojuszach wojskowych. Stanowisko krajów zmieniło się po inwazji Rosji na Ukrainę.

Na początku kwietnia br. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się ubiegać o członkostwo w NATO, sojusz gotowy jest je przyjąć bardzo szybko.

Były prezydent Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że w przypadku przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO Rosja będzie musiała wzmocnić swoje siły lądowe, morskie i powietrzne na Morzu Bałtyckim. „Można zapomnieć o Bałtyku wolnym od broni nuklearnej” – stwierdził.

Przypomnijmy, że już w lutym br. Rosja, ustami rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej, zagroziła Finlandii i Szwecji „konsekwencjami militarnymi i politycznymi”, jeśli spróbują dołączyć do NATO.

Kresy.pl / forsvarsmakten.se / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply