Jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się ubiegać o członkostwo w NATO, sojusz gotowy jest je przyjąć bardzo szybko – stwierdził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg dla CNN.

„Mamy dobry dialog z przywódcami politycznymi Finlandii (…) i ze Szwecją. Oczywiście to zależy od nich, ale jeśli zgłoszą się, [ich kandydatury] zostaną zatwierdzone przez wszystkich 30 członków NATO. Znajdziemy sposób, aby to zrobić szybko” – powiedział Stoltenberg.

Premier Szwecji Magdalena Andersson poinformowała w piątek, że „nie wyklucza” przystąpienia jej kraju do NATO. Zdaniem komentatorów wypowiedź szefa rządu może wskazywać na zmianę stanowiska władz w Sztokholmie.

„Wolność od sojuszy wojskowych dobrze służyła Szwecji, trzymając nas z dala od konfliktów, ale kiedy zmienia się polityka bezpieczeństwa, musimy dokonać nowej oceny sytuacji i na tej podstawie podjąć decyzję” – potwierdził Anderson przed SVT.

Największa partia opozycyjna Szwecji stawia przed wyborami postulat wstąpienia tego państwa do NATO. Umiarkowana Partia Koalicyjna (MS) jako pierwsza rozpoczęła kampanię wyborczą. Wybory parlamentarne mają odbyć się w Szwecji już we wrześniu. MS zapowiedziała pięć kluczowych postulatów, wokół których ma orbitować jej oferta dla elektoratu. Pierwszym jest postulat wstąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Postulat wejścia do NATO został zradykalizowany w ramach MS. Jej poprzedni lider Fredrik Reinfeldt twierdził, że opcja taka jest możliwa tylko w przypadku, gdy większość parlamentarzystów będzie ją popierać. Dodatkowym warunkiem było koordynacja takiego kroku z Finlandią.

W sobotę natomiast fińska premier Sanna Marin stwierdziła, że ​​jakakolwiek decyzja o członkostwie kraju w NATO powinna być podjęta szybko i najlepiej – wiosną tego roku.

28 marca fiński prezydent Sauli Niinisto omówił z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem „zasady i procedury” przyjmowania nowych członków do Sojuszu.

W wywiadzie dla Fox News z początku marca, fiński prezydent Sauli Niinisto poinformował, że Finlandia rozważa członkostwo w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego

Przypomnijmy, że w tym czasie Rosja, ustami rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej, zagroziła Finlandii i Szwecji „konsekwencjami militarnymi i politycznymi”, jeśli spróbują dołączyć do NATO.

Kresy.pl / cnn.com / vnknews.com / yle.fi

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply