Zachód usiłował zapobiec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wall Street Journal podał w piątek, że kanclerz Niemiec Olfa Scholz miał plan powstrzymania Władimira Putina. Brał w nim udział także prezydent Francji Emanuel Macron.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz miał sugerować Ukrainie, by zrezygnowała z członkostwa w NATO. Miało to zapobiec rosyjskiej inwazji – napisał Wall Street Journal (WSJ) w piątek. Niemiecki kanclerz spotkał się z Władimirem Putinem 15 lutego. Putin przedstawił mu swoją wizję historii, a kanclerz Niemiec starał się przekazać, że porządek międzynarodowy opiera się na poszanowaniu współczesnych granic. „Ostrzegł, że Zachód nigdy nie zaakceptuje złamania ustalonych granic w Europie. Sankcje byłyby szybkie i surowe, a bliska współpraca gospodarcza między Niemcami i Rosją dobiegłaby końca” – pisze WSJ.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1516 PLN    (6.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Scholz spotkał się kilka dni później z Wołodymyrem Zełenskim w Monachium. 19 lutego miał przekonywać ukraińskiego prezydenta, że Ukraina powinna wyrzec się aspiracji do członkostwa w NATO i ogłosić neutralność. Miał proponować porozumienie, które kraje Zachodu podpisałyby z Rosją, gwarantujące integralność terytorium Ukrainy. „Pakt podpisaliby Putin i Biden, którzy wspólnie gwarantowaliby bezpieczeństwo Ukrainy” – pisze WSJ.

Zobacz także: PAP: Nieoficjalnie: KE chce złagodzić unijne sankcje wobec Rosji

Źródła dziennika sugerują, że prezydent Ukrainy powiedział, że Putin na pewno nie będzie przestrzegał żadnych umów, a większość obywateli Ukrainy chce członkostwa w NATO.

Z kolei prezydent Francji Emanuel Macron miał spędzić noc 20 lutego rozmawiając telefonicznie na przemian z Władimirem Putinem oraz prezydentem USA Joe Bidenem. Miał negocjować treść komunikatu prasowego ogłaszającego plan szczytu amerykańsko-rosyjskiego.

Putin miał poinformować go następnego dnia, że nie jest zainteresowany rozmowami. Dodał, że zamierza uznać niepodległość tzw. republik Ługańskiej i Donieckiej. Putin stwierdził, że „NATO nie zareagowało na jego obawy dotyczące bezpieczeństwa i planuje rozmieścić pociski nuklearne na Ukrainie”.

„Nie zobaczymy się przez jakiś czas, ale naprawdę doceniam szczerość naszych rozmów. (…) Mam nadzieję, że pewnego dnia znów będziemy mogli porozmawiać” – Putin powiedział Macronowi.

Władze Ukrainy poinformowały w niedzielę, że siły ukraińskie zajęły wszystkie obszary wokół Kijowa. Burmistrz wyzwolonej Buczy poinformował, że podczas miesięcznej okupacji przez armię rosyjską zginęło około 300 mieszkańców. Nagrania pokazują olbrzymie zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach. „Nowa Srebrenica. Ukraińskie miasto Bucza było w rękach rosyjskich bydlaków przez kilka tygodni. Miejscowi cywile byli poddawani arbitralnym egzekucjom, niektórzy z rękami związanymi na plecach, ich ciała rozrzucone są na ulicach miasta” – napisało ukraińskie ministerstwo obrony na Twitterze.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział w niedzielę nowe sankcje wobec Rosji w związku ze zbrodniami popełnionymi przez rosyjskie wojska w ukraińskim mieście Bucza. Zadeklarował też dalsze dostawy uzbrojenia na Ukrainę.

Zobacz także: Niemcy nie przekażą Ukrainie bojowych wozów piechoty Marder. „Są potrzebne ze względu na zobowiązania NATO”

wsj.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz