Rosyjski śmigłowiec wojskowy Mi-17 naruszył w środę przestrzeń powietrzną Finlandii, poinformowało ministerstwo obrony tego kraju.

Jak poinformowało ministerstwo obrony Finlandii, rosyjski śmigłowiec Mi-17 miał w środę naruszyć przestrzeń powietrzną tego kraju. Rosyjski helikopter wleciał od czterech do pięciu kilometrów w głąb fińskiej przestrzeni powietrznej. Jak czytamy, w sprawie jest prowadzone śledztwo.

Zobacz też: „Naruszenie przestrzeni powietrznej” – Dania wzywa ambasadora Rosji

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Fińska premier Sanna Marin poinformowała w środę, że ma nadzieję, że w przypadku złożenia wniosku o przystąpienie do NATO, proces aplikacyjny zostanie zakończony tak szybko, jak to możliwe.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace, który w środę odwiedził Finlandię, obiecał wsparcie Wielkiej Brytanii w przypadku ataku na kraj. „Nie wyobrażam sobie czasów, w którym nie przyszlibyśmy wesprzeć Finlandii i Szwecji, bez względu na to w jakim miejscu rozmów z NATO będą i myślę, że to naprawdę nas wiąże” – powiedział Wallace dziennikarzom.

„Zrobilibyśmy wszystko, co trzeba, aby wesprzeć Finlandię” – powiedział minister podczas podróży do Kankaanpaa na południowym zachodzie kraju.

W południowo-zachodniej części Finlandii ruszyły w poniedziałek ćwiczenia zmechanizowanych wojsk lądowych Arrow 22. To prawdopodobnie największe w tym roku ćwiczenia na terenie kraju. W manewrach biorą udział oddziały z USA, Wielkiej Brytanii oraz Łotwy i Estonii. W ćwiczeniach Arrow 22 uczestniczą m.in. czołgi Leopard, Challenger 2, pojazdy bojowe Stryker i CV9035 oraz wozy opancerzone Patria.

Ćwiczenia Arrow odbywają się na obszarze między Turku a Tampere. To jedyne ćwiczenia w tym roku w Finlandii, w których biorą udział wojska pancerne krajów partnerskich. W manewrach uczestniczy ok. 3,5 tys. osób, 150 pojazdów opancerzonych oraz 300 innych pojazdów.

„Nie mogło być lepszego czasu na przybycie zachodnich wojsk pancernych do Finlandii. W ten sposób tworzy się sieć bezpieczeństwa” – zwraca uwagę dziennik „Ilta-Sanomat”.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto podkreślił, że obecność militarna krajów NATO oraz ich udział w ćwiczeniach na terenie kraju, stanowią element „wszelkich możliwych form pomocy”, gdy prawne i oficjalne gwarancje bezpieczeństwa zależą od porozumień parlamentarnych – podaje PAP.

Fińskie siły zbrojne planują wziąć udział w 2022 roku w ponad 60 różnego rodzaju międzynarodowych ćwiczeniach w kraju i zagranicą. W ćwiczeniach Arrow 22 uczestniczą m.in. czołgi Leopard, Challenger 2, pojazdy bojowe Stryker i CV9035 oraz wozy opancerzone Patria.

Manewry Arrow są organizowane wiosną od 2016 r. Tegoroczne ćwiczenia będą trwać do 13 maja.

Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że obecność wojsk sojuszniczych w czasie manewrów daje „nieformalne i praktyczne” gwarancje bezpieczeństwa w momencie debaty i procesu ubiegania się o członkostwo w NATO.

Zobacz także: Szwedzkie MSZ: Finlandia prawie na pewno będzie ubiegać się o członkostwo w NATO

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia do położonego nad Bałtykiem fińskiego portu w Turku przybyły trzy NATO-wskie okręty wojenne. Dwudniowe ćwiczenia, które rozpoczęły się 28 kwietnia, miały przygotować fińskie okręty do udziału w siłach reagowania NATO w 2022 roku. W czasie manewrów skupiono się na „działaniach przeciwko minom i pracy w ramach wielonarodowych”.

Zobacz także: Finowie planują postawienie barier na granicy z Rosją

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Informowaliśmy, że także w Polsce w niedzielę rozpoczęły się międzynarodowe manewry Defender Europe i Swift Response 2022 z udziałem polskich żołnierzy . Bierze w nich udział ponad 7 tysięcy żołnierzy z państw NATO i partnerskich oraz 3 tysiące jednostek sprzętu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz