Była doradczyni premiera Węgier, nadal uważana za opiniotwórczą Mária Schmidt, wezwała elitę do zmian w polityce bezpieczeństwa.

Schmidt napisała poświęcony temu zagadnieniu artykuł, który został opublikowany przez PestiSrácok. Postawiła w nim przed węgierskim rządem postulat wszechstronnych zmian. Musimy kontynuować reformy w dziedzinie zdrowia, edukacji i obronności. Musimy rozważyć ponowne wprowadzenie powszechnego poboru (mężczyzn i kobiet), ponieważ wojna, jak widzimy, bynajmniej nie zanikła na świecie, nawet w Europie, a nawet toczy się na naszych granicach” – fragment artykułu zacytował portal Hungary Today.

Schmidt uważa również, że obowiązkiem rządu Węgier jest zrobienie wszystkiego, aby jak najszybciej zakończyć wojnę rosyjsko-ukraińską i uniknąć dalszej eskalacji. Viktor Orbán musi, według swojej byłej doradczyni, poszukać sojuszników dla takiej polityki..

Schmidt wyraziła opinię, że „w miarę jak oczy ludzi na Zachodzie stają się coraz szerzej otwarte, pojawią się nowe możliwości”. Węgierska publicystka uznała przy tym, że wojna na Ukrainie jest proxy war, którą USA prowadzą z Rosją. Według niej Waszyngton “jest zdeterminowany, aby uczynić Europę stroną walczącą”.

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej, premier Orbán zadeklarował zdecydowany dystans wobec obu stron konfliktu, a za swój główny cel uznał niedopuszczenie do zaangażowania Węgier w ten konflikt.

hungarytoday.hu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply