Rosyjska armia ma otrzymać nowe, ciężkie wieloprowadnicowe systemy rakietowe TOS-2 Tosoczka, strzelające rakietami z głowicami termobarycznymi.

We wtorek rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o podpisaniu w ramach forum Armia-2021 kontraktu na dostawę nowych, ciężkich wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych TOS-2 „Tosoczka”. W nomenklaturze rosyjskiej tego rodzaju systemy uzbrojenia określane są mianem „miotaczy ognia”, z uwagi na to, że przeznaczone są do wystrzeliwania pocisków rakietowych z głowicami termobarycznymi.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Kontrakt w tej sprawie został podpisany przez wiceministra obrony Rosji, Aleksieja Kriworuczko i głównego dyrektora przedsiębiorstwa Spław im. Ganiczewa, Aleksandra Smirnowa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Oficjalnie nie wiadomo, jakiej liczby egzemplarzy dotyczy kontrakt ani jaka jest jego wartość.

Dodatkowo, z przedsiębiorstwem tym podpisano również inne kontrakty. Dotyczą one przygotowania i dostarczenia inżynieryjnych systemów do zdalnego wydobycia, pojemników transportowo-strzelających z kasetowymi minami przeciwpiechotnymi i przeciwczołgowymi.

Pod koniec lutego br. pisaliśmy, że najnowszy rosyjski system ciężki system rakiet Tos-2 Tosoczka rozpocznie wkrótce państwowe testy. Zapowiadano, że później ma zapaść decyzja w sprawie harmonogramu przyjęcia systemu do służby.

TOS-2 Tosoczka jest pochodną ciężkiego systemu TOS-1A o ulepszonej charakterystyce działania. W porównaniu do swojego poprzednika jest zamontowany na podwoziu kołowym ciężarówki Ural o zwiększonej nośności i możliwościach terenowych. System ma zwiększony zasięg wystrzeliwania rakiet. TOS-2 posiada w pełni zautomatyzowane systemy celowania, prowadzenia ognia i kierowania ogniem.

Nowy TOS-2 Tosoczka jest oparty na podwoziu wojskowej ciężarówki Ural-63706-0120 z potrójnymi osiami z tyłu podwozia. Wóz ma opancerzoną kabinę załogi, która zapewnia ochronę przed bronią strzelecką i odłamkami pocisków artyleryjskich.

Z tyłu podwozia ciężarówki znajduje się stanowisko broni z wyrzutnią, w tym pojemnik z trzema rzędami ośmiu wyrzutni rakiet. Według rosyjskich źródeł wojskowych może strzelać rakietami o średnicy 220 mm z głowicami termobarycznymi i zapalającymi. Pojazd jest również wyposażony w skomputeryzowany pokładowy system kierowania ogniem, inercyjną nawigację i systemy celowania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, pierwsza informacja o nowym systemie została przekazana przez dyrek­tora gene­ralnego spółki NPO „Spław” Nikołaja Makarowca w czasie salonu lot­ni­czego MAKS-2017. NPO „Spław” to część NPK „Tiechmasz”, spółki, która nale­ży do kor­po­ra­cji „Rostiech”. Specjalizuje się ona w produkcji rakiet nie­kie­ro­wa­nych i poci­sków kie­ro­wa­nych do sys­te­mów arty­le­rii polo­wej.

Makarowiec powiedział wówczas, że systemu zostały zamówione w ramach pro­gramu moder­ni­za­cji tech­nicz­nej w latach 2018 – 2025. Wicemi­ni­ster obrony Rosji Aleksiej Kriworuczko zadeklarował w zeszłym roku, że TOS‑2 spełni w 2020 roku formalne wymogi do rozpoczęcia seryjnej produkcji.

TASS / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz