Rosyjskie Państwowe Centrum Badań Wirusologicznych i Biotechnologicznych Wektor planuje rozpocząć produkcję nowej szczepionki na koronawirusa w listopadzie, poinformował jego dyrektor generalny Rinat Maksjutow w programie na kanale telewizyjnym Rossija 1, przekazała w niedzielę agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała w niedzielę rosyjska agencja prasowa Tass, podczas wywiadu udzielonego stacji Rossija 1, Rinat Maksjutow dyrektor generalny Rosyjskiego Państwowego Centrum Badań Wirusologicznych i Biotechnologicznych Wektor, poinformował że centrum planuje rozpoczęcie produkcji szczepionki na koronawirusa w listopadzie 2020 roku.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Spodziewamy się rozpocząć produkcję już w listopadzie tego roku. Tak więc bliżej końca i początku przyszłego roku możemy mówić o przejściu na szczepienia przynajmniej dla osób z grup ryzyka, a następnie przejść na masowe szczepienia” – przekonywał Maksjutow.

Wcześniej wicepremier Rosji Tatiana Golikowa poinformowała na spotkaniu poświęconym sytuacji sanitarno-epidemiologicznej, w którym uczestniczył prezydent Władimir Putin, że państwowa rejestracja szczepionki COVID-19 opracowanej przez Wektor jest zaplanowana na wrzesień, a pierwsza partia ma być wyprodukowana do października.

Zobacz też: Stany Zjednoczone zakupią 100 milionów dawek eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Od początku pandemii na całym świecie zostało zarażonych ponad 17,8 mln osób i odnotowano ponad 685 000 zgonów. Do tej pory w Rosji potwierdzono 850 870 przypadków koronawirusa, a 650 173 pacjentów wyzdrowiało z choroby. Najnowsze dane z Rosji wskazują na 14 128 ofiar śmiertelnych w całym kraju. Wcześniej rosyjski rząd uruchomił infolinię internetową, aby informować opinię publiczną o sytuacji w kraju.

Jak informowaliśmy, Aleksander Rumiancew, rosyjski ekspert rządowy w sprawie koronawirusa ostrzegał przed traktowaniem szczepienia jako cudownego leku. „Wszyscy czekamy na szczepionkę, która jest opracowywana przez około 20 zespołów w naszym kraju. Jednak, jako lekarz, nie oczekuję, że te szczepienia będą w 100% panaceum. Teraz są masowe szczepienia przeciw grypie. jednocześnie liczba zgonów z tego powodu na całym świecie wynosi około 600 000 osób rocznie. Oznacza to, że sytuacja jest nadal taka sama, ale przyzwyczailiśmy się do niej. Wierzę, że również przeżyjemy tę infekcję ”- poinformował.

Rumiancew zauważył, że prace nad opracowaniem szczepionek pobudziły nowe badania, w szczególności w dziedzinie sztucznych wirusów, wirusów naturalnych i ewolucji niektórych patogenów. „Niemal co roku mamy nowe infekcje z powodu zmieniającego się siedliska, więc sytuacja na pewno się powtórzy”.

Zobacz też: W Rosji przeprowadzono już ponad 28 milionów testów na koronawirusa

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz