Rosjanie tęsknią za sowieckimi czasami – wynika z badań. Większość ankietowanych Rosjan uważa, że upadek systemu sowieckiego był tragedią. Prawie połowa Rosjan (47%) twierdzi, że Rosja powinna być imperium. W 1991 roku uważało tak tylko 37% respondentów.

Są to wyniki międzynarodowych badań przeprowadzonych przez Pew Research Center wśród mieszkańców Europy Wschodniej i Zachodniej.

Zgodnie z wynikami, 30% Rosjan jest pewnych, a 28% wyraża przekonanie, że nieistnienie ZSRR jest tragedią.

To, że ZSRR już nie istnieje, za nieszczęście uważa 85% Rosjan w wieku 65 lat, 71% respondentów w wieku od 50 do 64 lat, 51% respondentów z 30 do 49 lat i 38% respondentów w wieku poniżej 30 lat.

Wśród osób żałujących upadku ZSRR, przeważają ludzie bez wyższego wykształcenia.

Mieszkańcy wsi (62%) bardziej żałują rozpadu Związku Radzieckiego niż mieszkańcy miast (46%).

Naukowcy zwrócili także uwagę na zainteresowanie władz rosyjskich w ostatnich latach sąsiednimi państwami, które kiedyś były częścią ZSRR. Wielu Rosjan uważa, że należy demonstrować siłę ich kraju za granicą, szczególnie wobec sąsiadów.Prawie połowa Rosjan (47%) zgadza się, że Rosja powinna być imperium. Wynik ten jest o 10 % wyższy niż w 1991 r.

Młodzi ludzie w Rosji tęsknią za Związkiem Radzieckim mniej niż ich starsi rodacy, co skłania do stwierdzenia, że nie zależy im bardzo na tym, aby ich kraj stał się mocarstwem.

Wyniki tych samych badań dla Ukrainy wyglądają podobnie jak te otrzymane na podstawie ankiet przeprowadzonych w Rosji. Prawie połowa Ukraińców (48%) zgadza się ze stwierdzeniem, że Rosja powinna być imperium. Wynik ten różni się znacząco od tego z 1991 roku, kiedy tylko 21% Ukraińców miało podobne zdanie.

Autorzy badania wskazują również na wzrost nacjonalizmu w Rosji. Ponad połowa Rosjan (65%) uważa, że “Rosja powinna być dla Rosjan”. W 1991 r. zgodziło się z tym tylko 21% Rosjan.

Mówiąc o wzroście nacjonalizmu w Rosji, naukowcy zwrócili także na wzrost nastrojów nacjonalistycznych na Litwie. 61% mieszkańców Litwy jest całkowicie lub częściowo przekonana, że “Litwa powinna być tylko dla Litwinów”, natomiast w 1991 r. myślało tak 45% Litwinów.

ak/delfi.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply