Siły rosyjskie przejęły jeden z nowych ukraińskich dronów szpiegowskich po tym, jak bezzałogowy samolot rozbił się w rosyjskim regionie Rostowa.

Jak poinformowały w czwartek ukraińskie media branżowe, siły rosyjskie przejęły jeden z nowych ukraińskich dronów szpiegowskich po tym, jak bezzałogowy samolot rozbił się w rosyjskim regionie Rostowa.

Pojawiające się szeroko w mediach społecznościowych zdjęcie najwyraźniej przedstawia nowy bezzałogowy samolot rozpoznawczy Rekin opracowany przez ukraińską firmę Ukrspecsystems po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę .

„Pierwsza potwierdzona strata nowego UAV rozpoznawczego Rekin – co ciekawe, jak poinformowano, dron rozbił się w okolicach Aksaj w obwodzie rostowskim, czyli około 200 km od linii frontu” – podaje Ukraine Weapon Tracker.

Serwis prasowy Ukrspecsystems poinformował w październiku o zakończeniu prac nad bezzałogowymi statkami powietrznymi „Rekin”.

Twórcy twierdzą, że pomysł stworzenia tego rozpoznawczego UAV pojawił się po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Prace nad kompleksem od projektu do pierwszego lotu trwały niespełna sześć miesięcy. Rekin posiada między innymi szyfrowane połączenie oraz kamerę z 30-krotnym zoomem optycznym i dodatkowym zoomem cyfrowym.

„Opracowanie nowego drona zostało faktycznie przeprowadzone podczas inwazji na pełną skalę jako operacyjna odpowiedź naszej firmy na wyzwania i potrzeby armii ukraińskiej. To kolejny dowód na niezniszczalność narodu ukraińskiego, ponieważ w tak trudnych warunkach jesteśmy w stanie stworzyć światowej klasy produkty high-tech!” – ogłosiła firma Ukrspetssystems.

Według twórców, Rekin jest w pełni przygotowany do użycia w warunkach bojowych. Został zaprojektowany specjalnie do penetracji terytorium tymczasowo kontrolowanego przez wroga: prowadzenia głębokiego rozpoznania powietrznego i kierowania ogniem, w tym kierowania zachodnim uzbrojeniem dalekiego zasięgu, w szczególności amerykańskim systemem artylerii rakietowej HIMARS.

Rekin jest maksymalnie zoptymalizowany pod kątem nowoczesnej wojny i potrzeb wojska, zapewnia wysokiej jakości głębokie rozpoznanie, śledzenie, regulację ognia oraz możliwość widzenia wroga w czasie rzeczywistym i rejestrowania jego ruchu. „Ogólnie rzecz biorąc, UAV może monitorować pole bitwy i zarządzać działaniami jednostki” – czytamy.

Zobacz też: Ukraiński polityk o Bayraktarach: To zabieg PR [+VIDEO]

„Dron wyposażony jest w wysoce niezawodny moduł komunikacyjny oraz nowoczesny system kamer, który pozwala na zagłębienie się w tyły wroga do 60 km i prowadzenie obserwacji na odległość do 5 km od UAV co jest szczególnie ważne przy planowaniu i prowadzeniu operacji ofensywnych, a także przy przewidywaniu działań wroga” – przekonują twórcy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz