W poniedziałek na lotnisku w Petersburgu zatrzymano szykujący się do startu samolot Polskich Linii Lotniczych LOT, aby zatrzymać opozycyjnego polityka – Andrieja Piwowarowa, byłego dyrektora związanej z Michaiłem Chodorkowskim organizacji Otwarta Rosja. Opozycjonista został wyprowadzony z samolotu i przewieziony do Komitetu Śledczego.

Według niezależnych rosyjskich mediów Piwowarow miał lecieć z Petersburga do Warszawy. Zatrzymany samolot należał do Polskich Linii Lotniczych LOT – informuje PAP. Maszyna została zatrzymana w trakcie kołowania. Maszyna LOT-u wyleciała z powodu zdarzenia z półtoragodzinnym opóźnieniem.

Piwowarow zdążył poinformować o zatrzymaniu na Twitterze. “Właśnie ściągnęli mnie z samolotu w Pułkowie. Leciałem na urlop. Gdy przechodziłem kontrolę celną, nie było żadnych pytań. Samolot rozpoczął już kołowanie, gdy nagle “stop”. Podjechali gliniarze i mnie zabrali z samolotu. Teraz jestem w oddziale FSB na lotnisku Pułkowo” – napisał.

Po zatrzymaniu Piwowarowa poinformowano na Twitterze, że wpisy będą teraz publikowane przez jego współpracowników, ponieważ jemu samemu zabroniono korzystać z telefonu.

27 maja organizacja “Otwarta Rosja” ogłosiła swoje samorozwiązanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Koordynator służby prasowej organizacji mec. Anastasija Burakowa oświadczyła w rozmowie z agencją “Interfax”, że śledztwo ws. Piwowarowa zostało wszczęte w oparciu o art. 284.1 Kodeksu karnego Rosji. Artykuł dotyczy działalności w Rosji zagranicznych lub transnarodowych organizacji pozarządowych, uznanych za “niepożądane”.

29 maja w Krasnojarsku zostało wszczęte śledztwo w jego sprawie. W Krasnojarsku znajduje się centrala koncernu Iukos założonego przez Michaiła Chodorkowskiego. Grozi mu od dwóch do sześciu lat pozbawienia wolności – zwraca uwagę agencja “Interfax”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prawniczka ocenia, że we wtorek Piwowarow zostanie przetransportowany do syberyjskiego Krasnojarska, gdzie będą kontynuowane przesłuchania.

W 2017 roku organizacja Otwarta Rosja, której siedziba znajduje się w Londynie, została uznana za “organizację niepożądaną”. Piwowarow będzie odpowiadać za kontynuowanie działalności Otwartej Rosji mimo wspomnianej decyzji.

Zobacz także: Porwanie samolotu linii Ryanair przez białoruskie służby

Agencja “Interfax” informuje, że w mieszkaniu opozycjonisty przeprowadzono rewizję.

Dziennikarze uważają, że zatrzymanie mężczyzny jest związane z zaangażowaniem Otwartej Rosji w kampanię przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się we wrześniu w Rosji. Zdaniem rosyjskich władz organizacja “prowadzi celową dyskredytację kandydatów cieszących się poparciem Kremla”.

“Otwarta Rosja”, która została założona przez Chodorkowskiego w 2001 roku, dążyła do zjednoczenia w kraju antyputinowskich sił.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że czołowy krytyk Kremla Aleksiej Nawalny wrócił w styczniu br. do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany. Po odwieszeniu mu przez moskiewski sąd wyroku 3,5 roku pozbawienia wolności trafił do kolonii karnej

Zobacz także: Rosja: protesty po decyzji sądu ws. Nawalnego. Zatrzymano ponad 1 400 osób [+VIDEO]

pap / dw.com / interfax.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply