Rosja wysłała Ukrainie notę, w której domaga się, aby Ukraina dotrzymała swoich zobowiązań w zakresie ochrony pomników wojennych w związku z planami zniszczenia repliki Orderu Wojny Ojczyźnianej na Polu Marsowym we Lwowie, poinformowało rosyjskie MSZ w oświadczeniu w sobotę.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, Rosja wysłała Ukrainie notę, w której domaga się, aby Ukraina dotrzymała swoich zobowiązań w zakresie ochrony pomników wojennych w związku z planami zniszczenia repliki Orderu Wojny Ojczyźnianej na Polu Marsowym we Lwowie, poinformowało rosyjskie MSZ w oświadczeniu w sobotę.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„W związku z planami władz Lwowa zniszczenia repliki Orderu Wojny Ojczyźnianej na Polu Marsowym 30 lipca do ukraińskiego MSZ skierowano notę ​​rosyjskiego MSZ z żądaniem wypełnienia przez Ukrainę zobowiązań międzynarodowych. oraz normami ustawodawstwa krajowego w celu ochrony i zachowania pomników wojennych. Takie zobowiązania są zapisane w szczególności w umowie o utrwalaniu pamięci o odwadze i bohaterstwie narodów państw członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej z lat 1941-1945, której stroną jest Ukraina” – czytamy w oświadczeniu.

Rosyjskie MSZ potępiło politykę władz ukraińskich zmierzającą do demontażu pomników poświęconych żołnierzom sowieckim i pamięci o ich wyczynie w walce z nazizmem. „Wzywamy władze Ukrainy do zaprzestania fałszowania historii i prób pozbawienia ukraińskich obywateli zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, zapewnionego wspólnym wysiłkiem wszystkich narodów Związku Radzieckiego” – zakończyło ministerstwo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak informowaliśmy, we Lwowie nie ma już wielkiego Monumentu Chwały, który władze sowieckie wystawiły na cześć Armii Czerwonej w 1970 roku. Jak informuje portal Zaxid.net, w piątek zdemontowano ostatnie jego elementy – rzeźby sowieckiego żołnierza i kobiety personifikującej Ojczyznę-Matkę. Obie figury, podobnie jak większość pozostałych elementów pomnika, przewieziono do lwowskiego muzeum Terytorium Terroru, gdzie mają być częścią ekspozycji.

Decyzję o demontażu Monumentu Chwały władze Lwowa podjęły w lutym 2018 roku. Pierwsze elementy pomnika zaczęto rozbierać w grudniu 2018 roku. W marcu 2019 roku obalono 30-metrowy obelisk (tzw. stelę) będący jednym z elementów pomnika. W kwietniu br. rozpoczęto się nowy etap rozbiórki monumentu – demontaż płaskorzeźb i płyty, na której się one znajdowały.

W miejscu pomnika ma powstać park pamięci „bohaterów Ukrainy”. Według Zaxid.net chodzi o uczczenie ukraińskich żołnierzy. Zaplanowano też zmiany w infrastrukturze: ma powstać podziemny parking, ścieżka rowerowa, zejście do parku im. Chmielnickiego a także prawdopodobnie stacja kolejki linowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, ogromny radziecki pomnik upamiętniający zwycięstwo Armii Czerwonej nad III Rzeszą od dawna był solą w oku miejscowych aktywistów, szczególnie z organizacji nacjonalistycznych. Regularnie był oblewany farbą i pokrywany napisami a Ukraińska Partia Galicyjska domagała się jego demontażu. W związku z tym, że nie podlegał dekomunizacji, władze Lwowa postanowiły pozbyć się go pod pretekstem „złego stanu technicznego”.

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz