We Lwowie zakończono demontaż wielkiego sowieckiego monumentu [+VIDEO]

W piątek we Lwowie na ulicy Stryjskiej zakończył się trwający od 2018 roku demontaż sowieckiego Monumentu Chwały.

We Lwowie nie ma już wielkiego Monumentu Chwały, który władze sowieckie wystawiły na cześć Armii Czerwonej w 1970 roku. Jak informuje portal Zaxid.net, w piątek zdemontowano ostatnie jego elementy – rzeźby sowieckiego żołnierza i kobiety personifikującej Ojczyznę-Matkę.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Obie figury, podobnie jak większość pozostałych elementów pomnika, przewieziono do lwowskiego muzeum Terytorium Terroru, gdzie mają być częścią ekspozycji.

Decyzję o demontażu Monumentu Chwały władze Lwowa podjęły w lutym 2018 roku. Pierwsze elementy pomnika zaczęto rozbierać w grudniu 2018 roku. W marcu 2019 roku obalono 30-metrowy obelisk (tzw. stelę) będący jednym z elementów pomnika. W kwietniu br. rozpoczęto się nowy etap rozbiórki monumentu – demontaż płaskorzeźb i płyty, na której się one znajdowały.

W miejscu pomnika ma powstać park pamięci „bohaterów Ukrainy”. Według Zaxid.net chodzi o uczczenie ukraińskich żołnierzy. Zaplanowano też zmiany w infrastrukturze: ma powstać podziemny parking, ścieżka rowerowa, zejście do parku im. Chmielnickiego a także prawdopodobnie stacja kolejki linowej.

Jak pisaliśmy, ogromny radziecki pomnik upamiętniający zwycięstwo Armii Czerwonej nad III Rzeszą od dawna był solą w oku miejscowych aktywistów, szczególnie z organizacji nacjonalistycznych. Regularnie był oblewany farbą i pokrywany napisami a Ukraińska Partia Galicyjska domagała się jego demontażu. W związku z tym, że nie podlegał dekomunizacji, władze Lwowa postanowiły pozbyć się go pod pretekstem „złego stanu technicznego”.

Kresy.pl / zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz