Niemiecki sąd dopatrzył się „podżegania do nienawiści” w artykule ks. prof. Dariusza Oko opublikowanym w czasopiśmie naukowym.

Jak podał w poniedziałek Instytut Ordo Iuris, sąd w Kolonii w Niemczech skazał w ks. prof. Dariusza Oko na grzywnę w wysokości 4,8 tys. euro w związku z jego artykułem opublikowanym w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”. Wraz z ks. Oko skazano redaktora naczelnego „Thelogisches”, ks. prof. Johannesa Stöhra. Wyrok zapadł w trybie nakazowym. Portal Onet podaje, że grzywna może zostać zamieniona na 120 dni aresztu.

Według Ordo Iuris artykuł ks. prof. Oko omawiał zjawisko tzw. lawendowej mafii – wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej połączonej homoseksualnymi praktykami, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Duchowny analizował m.in. mechanizmy, które wyniosły na wysokie urzędy w Kościele takie osoby jak pozbawiony już godności kościelnych kard. Theodor McCarrick i cytował zgodne opinie papieży nt. tego zjawiska.

Z informacji podawanych przez Ordo Iuris wynika, że sąd w Kolonii uznał za „podżeganie do nienawiści” wyrwane z kontekstu cytaty z artykułu ks. prof. Oko porównujące „lawendową mafię” do grupy przestępczej i „pasożyta” na ciele Kościoła.

Zdaniem mec. Jerzego Kwaśniewskiego, prezesa Ordo Iuris, wyrok budzi wątpliwości, ponieważ ks. prof. Oko w swoim artykule nie wymienił żadnej z grup, które chroni przed „mową nienawiści” art. 130 niemieckiego kodeksu karnego, będący podstawą wyroku skazującego. Według Kwaśniewskiego w wyroku nawet nie wskazano, wobec kogo naukowiec miałby „podżegać do nienawiści”. Ponadto prezes Ordo Iuris wskazał, że wyrok stoi w sprzeczności z wolnością badań naukowych, wolnością sumienia, wolnością słowa i krytyki gwarantowanymi przez niemiecką konstytucję.

Doniesienie na ks. prof. Oko złożył prawdopodobnie ks. Wolfgang Rothe, przedstawiony przez Ordo Iuris jako „orędownik błogosławienia w Kościele par homoseksualnych i promotor zbliżenia postulatów aktywistów LGBT i stanowiska hierarchii niemieckiego Kościoła w ramach niemieckiej +drogi synodalnej+”.

Obaj skazani zapowiedzieli odwołanie od wyroku. Pomocy prawnej udziela im Instytut Ordo Iuris. Oprócz tego uruchomiono stronę internetową, na której można podpisać petycję do sądu w Kolonii oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel w obronie skazanych teologów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Ks. prof. Oko ponownie ostro o islamie: „Mahomet nie jest drugim Jezusem, ale jest jakby anty-Jezusem”

Kresy.pl / ordoiuris.pl / onet.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz