Staramy się maksymalnie zachęcić do tego na zasadzie dobrowolności, aby się szczepić przeciw COVID-19, ale jeśli będzie trzeba, to w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będziemy podejmować restrykcyjne kroki – oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Premier został zapytany w sobotę, czy zostaną wprowadzone restrykcje dla osób, które nie są zaszczepione przeciw Covid-19. Powodem restrykcji miałby być spadek tempa szczepień. Premier podkreślił, że jest w codziennym kontakcie z Radą Medyczną w kwestii dodatkowych restrykcji i ograniczeń oraz tego, czy będą one konieczne z powodu zbliżającej się czwartej fali pandemii. „Ta czwarta fala może mieć, ale nie musi, przebieg łagodniejszy od poprzednich. Jej przebieg jest zależny od tego, jak mocno będzie szedł do przodu proces szczepień, jak dużo osób, jak dużo naszych obywateli zostanie zaszczepionych” – powiedział Morawiecki, cytowany przez PAP.

„Spójrzmy na sytuację w Wielkiej Brytanii, tam czwarta fala jest bardzo groźna co do liczby osób zakażonych, ale dzięki temu, że szczepienia rozpoczęły się wcześniej, osób zaszczepionych jest trochę więcej, to skutki tej fali na szczęście są dużo łagodniejsze” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„My oczywiście możemy liczyć na ten łagodniejszy scenariusz, na ten łagodniejszy przebieg procesu zakażeń, ale wolimy szykować się na złe scenariusze. Stąd rozpoczęliśmy kolejną wielką akcję, to już jest szósta czy siódma potężna kampania. Tym razem ogromnie motywująca gminy, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, właściwie w powiatach, niektórych powiatach większość gmin otrzyma specjalne nagrody do wydatkowania na to, na co mieszkańcy i samorządowcy będą chcieli przeznaczyć te środki” – zadeklarował.

Zaznaczył, że przekazano na ten cel około pół miliarda złotych. „Po to, żeby właśnie umknąć tej czwartej fali, a przynajmniej stępić jej ostrze, stępić ostrze tego, przed czym przede wszystkim chcemy się bronić, a więc najbardziej tragicznymi skutkami zachorowań” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wyraził opinię, że infrastruktura szpitalna jest gotowa na przyjęcie czwartej fali.

„Jeśli trzeba będzie, to w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będziemy podejmować kolejne, właśnie także restrykcyjne kroki. Na moment obecny staramy się maksymalnie zachęcić do tego na zasadzie dobrowolności, aby się zaszczepić, aby osiągnąć odporność zbiorową” – oświadczył premier.

Rządowe dane wskazują, że aktualnie w Polsce w pełni zaszczepionych jest 17,4 mln osób.

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu rzecznik rządu oświadczył, że jedyna grupa osób, w przypadku której rząd poważnie rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień na COVID-19, to pracownicy służby zdrowia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ubiegłą sobotę w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News wicepremier i lider Porozumienia, Jarosław Gowin, pytany był m.in. o kwestię wprowadzenia w Polsce obowiązku szczepienia się przeciwko COViD-19. „Nie mogę zapewnić, że za np. dwa miesiące, wejście do restauracji, kin i teatrów będzie tylko dla zaszczepionych… natomiast ja sam popieram takie rozwiązania” – podkreślił.

Czytaj także: Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy zakazili się koronawirusem, nie infekowało innych

Przypomnijmy, że we Francji od 1 sierpnia wprowadzone zostają obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia i opieki społecznej, natomiast osoby bez tzw. paszportów covidowych nie będą miały dostępu do większości miejsc publicznych, w tym np. do galerii handlowych, restauracji czy kawiarń. Przepustkę zdrowotną otrzymują osoby, które są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 lub mają dowód negatywnego testu wykonanego w ciągu minionych 48 godzin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Wielotysięczne protesty we Francji przeciwko nowym obostrzeniom

Od 1 sierpnia Węgry wprowadzą obowiązek szczepienia wszystkich pracowników służby zdrowia. Będą także oferować możliwość przyjęcia 3 dawki szczepionki przeciw Covid-19.

Zobacz także: DGP: Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19, Polska już negocjuje dostawy

pap / wnp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zabrania przymusu szczepień p.covidowych:

    „7.3.1. upewnić się, że obywatele zostali poinformowani, że szczepienie NIE jest nakazane i że nikt nie jest politycznie, społecznie lub w inny sposób naciskany, aby się zaszczepić, jeśli nie chce zrobić tego sam;
    7.3.2. zapewnić, że nikt nie jest dyskryminowany z powodu braku szczepienia ze względu na możliwe zagrożenie dla zdrowia lub niechęć do szczepień”.