Rosja wyjdzie z Gruzji do 10 października

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew obiecał w środę, że Moskwa wywiąże się ze wszystkich zobowiązań wynikających z planu pokojowego dla Gruzji, który uzgodnił z przywódcą Francji Nicolasem Sarkozym.

Miedwiediew poradził też USA, by te zajęły się problemami swojej gospodarki, a nie wdawały się w polemiki w sprawach międzynarodowych.

Prezydent uczynił to na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Hiszpanii Jose Manuelem Rodriguezem Zapatero w Pałacu Konstantynowskim w Strielnie, koło Petersburga. Było to pierwsze spotkanie Miedwiediewa z szefem hiszpańskiego rządu.

„Wszystko, co było nakreślone, zostało przez Rosję wykonane. Wszystko wypełnimy w terminie” – oświadczył gospodarz Kremla, pytany o wycofanie rosyjskich wojsk z Gruzji.

Miedwiediew zapewnił, że rosyjscy żołnierze opuszczą terytorium Gruzji w uzgodnionym terminie.

W myśl planu Miedwiediewa i Sarkozy’ego rosyjskie wojska powinny do 10 października wycofać się ze stref bezpieczeństwa wzdłuż granic z Abchazją i Osetią Południową. W środę misję w tych strefach buforowych rozpoczęli obserwatorzy Unii Europejskiej.

Zapatero podkreślił, że jest bardzo ważne, iż UE będzie pełniła taką rolę. Premier Hiszpanii zgodził się też z opinią, że Europie potrzebny jest nowy system bezpieczeństwa. Zapatero zaznaczył, że dialog na ten temat powinien toczyć się z udziałem Rosji.

„Potrzebny jest nam taki ład międzynarodowy, w którym słyszalne byłyby rożne głosy. Unia Europejska chce mieć dobre stosunki z Rosją” – oznajmił hiszpański premier.

Natomiast Miedwiediew oświadczył, że bez względu na wyniki listopadowych wyborów prezydenckich w USA stosunki Waszyngtonu z Moskwą będą się rozwijały i do nowej zimnej wojny nie dojdzie. Według prezydenta, między Rosją i USA nie ma takich rozbieżności ideologicznych, które mogłyby doprowadzić do zimnej lub innej wojny.

„Bez względu na to, kto dojdzie do władzy po wyborach w Stanach Zjednoczonych, jego zadaniem nr 1 będzie zajęcie się własną gospodarką” – powiedział Miedwiediew.

„Właśnie tym należy się zajmować, choć prowadzenie polemik na tematy międzynarodowe jest o wiele łatwiejsze, niż podejmowanie niezbędnych decyzji gospodarczych” – dodał rosyjski prezydent.

Strona rosyjska poinformowała, że Miedwiediew i Zapatero rozmawiali głównie o dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym o wielkich projektach w sferze energetyki, transportu i łączności.

Wartość obrotów handlowych między Rosją i Hiszpanią w 2007 roku wyniosła 7,5 mld dolarów, a po pierwszych sześciu miesiącach tego roku – 4,8 mld USD. Hiszpańskie inwestycje w Rosji osiągnęły 800 mln dolarów.

PAP / mb

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz