Szef Federalnej Służby Monitoringu Finansowego (Rosfinmonitoringu) poinformował prezydenta Rosji o ujawnieniu w 2020 roku szkód wartych 9 mld rubli w zamówieniach w sektorze obronnym.

W miniony piątek Jurij Czichanczin, szef Rosfinmonitoringu (Federalnej Służby Monitoringu Finansowego), spotkał się z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Poinformował go o stwierdzeniu, w wyniku kontroli, przypadków przestępstw przy realizacji państwowego zamówienia obronnego. Zaznaczył, że na podstawie materiałów dostarczonych przez Rosfinmonitoring, wszczęto ponad 120 postępowań.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Ujawniono szkody na 9 mld [rubli], aresztowano 2,4 mld, dobrowolnie zwrócono 1,5 mld – powiedział Czichanczin. 9 mld rubli to równowartość około 121 mln dolarów. – Teraz wspólnie z FSB rozpracowujemy jeszcze szereg układów, związanych z państwowym zamówieniem obronnym.

Według Czichanczina, od momentu rozpoczęcia realizacji zamówienia i ustanowienia kontroli nad systemem zamówień,. Jego urzędowi wspólnie z rosyjskim resortem obrony i organami śledczymi udało się zredukować liczbę „firm-jednodniówek” [czyli tzw. firm-krzaków-red.] o około 37 procent. Z kolei liczba podejrzanych operacji finansowych spadła o około 40 proc., a niejasnych transakcji w strukturze zamówień obronnych zmniejszyła się trzykrotnie.

Szef Rosfinmonitoringu powiedział Putinowi, że „tutaj dużą rolę grają banki”, które są zdeterminowane współpracować z zamówieniami obronnymi. W szczególności dotyczy to Promswjazbanku, w którym liczba operacji celowym w kontekście zamówienia obronnego wzrosła około ośmiokrotnie, a liczba klientów potroiła się.

Rosfinmonitoring przeprowadził ponad 5 tysięcy dochodzeń finansowych w ramach działań antykorupcyjnych, ujawniając aktywa arte 35 mld rubli. Szef urzędu poinformował też o podjęciu działań prewencyjnych, sprawdzając ponad 75 tys. funkcjonariuszy publicznych, zatrudnionych i planujących się zatrudnić, przy czym zakwestionowano kilkaset kandydatów do służby cywilnej.

Ponadto, kontrolowanych jest około 2,5 biliona rubli środków budżetowych, około 36,5 tys. kontraktów i około 20 tys. kontrahentów. Czichanczina zaznaczył też, że ogólnie, obecnie został uruchomiony mechanizm monitorowania i kontroli wydatkowania środków budżetowych. Teraz wypracowywane są kryteria oceny ryzyka realizacji kontraktów przez wykonawców i klientów oraz mechanizmy minimalizacji takiego ryzyka. Powiedział też, że Rosfinmonitoring zwraca szczególną uwagę na takie sfery projektów narodowych, jak drogi, edukacja oraz demografia.

Ponadto, ujawniono również około 270 przypadków zmowy cenowej, przez nieuczciwość wykonawców anulowano kontrakty warte łącznie 29 mld rubli (390 mln dol.), a około 100 wykonawców odsunięto od realizacji kontraktów, ponieważ nie przeszli kontroli.

Czytaj także: Rosja: ministerstwo finansów proponuje cięcia w wydatkach na zbrojenia

Tass / kremlin.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz