Rosyjski resort finansów zaproponował obcięcie finansowania państwowych programów zbrojeniowych o 5 procent w ciągu 3 lat. Ma to związek m.in. z pandemią koronawirusa i z związanym z nią kryzysem finansowym.

Jak podała we wtorek rosyjska stacja RBK, Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej zaproponowało zredukowanie środków przeznaczonych na państwowe programy zbrojeniowe w latach 2021-2023 o 5 procent. Tak wynika z opublikowanego dokumentu dotyczącego rozdystrybuowania tych środków budżetowych. Ma to być jeden ze środków mających na celu zbilansowanie państwowego budżetu w najbliższych latach.

Takie podejście, włącznie z 5-procentowymi cięciami, było omawiane 7 lipca br. podczas spotkania z rosyjskim premierem Michaiłem Miszustinem. Wynika to z treści pisma ministra finansów Antona Siluanowa do departamentów zarządzających środkami budżetowymi.

Według obliczeń ekspertów, cięcia na poziomie 5 proc. w trzyletniej skali oznaczają redukcję kosztów o około 225 mld rubli.

Roczne rozdysponowywanie środków w ramach 10-letnich państwowych programów zbrojeniowych, zatwierdzone dwa lata temu przez prezydenta Rosji Władimira Putina, jest tajne. Jawne są tylko ich łączne wartości. Według rosyjskiego resortu obrony, na realizację tych programów w latach 2018-2027 przewidziano 20 trylionów rubli, z tego aż 19 trylionów rubli na zakupy, remont i opracowywanie uzbrojenia.

Wicepremier Rosji Jurij Borisow powiedział wcześniej, że obecnie coroczne państwowe zamówienie obronne wynosi około 1,5 tryliona rubli, przy czym jeszcze w 2018 roku Putin zapowiadał, że po 2020 roku kwota ta powinna zacząć się zmniejszać. Miało to wynikać z rosnącego udziału nowoczesnego uzbrojenia na stanie rosyjskiej armii, który na koniec br. miałby wynieść 70 procent i pozostać na tym poziomie do 2027 roku.

Zdaniem Wiktora Murachowskiego, eksperta i redaktora naczelnego magazynu „Arsenał Ojczyzny”, zmniejszenie wydatków związane jest nie tylko z planowaną redukcją państwowych zamówień zbrojeniowych, ale również z trudną sytuacją gospodarczą w Rosji, w wyniku pandemii koronawirusa. Jego zdaniem, cięcia w latach 2021-2023 nominalnie wyniosą około 225 mld rubli, czyli ponad 7 proc. więcej niż łączna suma planowanych przez resort finansów cięć wydatków na trzy najbliższe lata.

RBK zaznacza, że dokument ministerstwa finansów nie podaje ilości pieniędzy, o jakie zmniejszą się państwowe programy zbrojeniowe. Podano tylko, że sumaryczna redukcja „nieplanowanych wydatków”, w ramach których ujmowane są państwowe programy zbrojeniowe, wynosi 258,2 mld rubli w 2021 roku, 192 mld rubli w 2022 roku i 198,2 mld rubli z 2023 roku.

Według danych rosyjskiej służby statystycznej, w pierwszej połowie tego roku wielkość produkcji samolotów i systemów kosmicznych spadł o 36 procent w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku. RBK zaznacza, że może to być wskazówka dla przybliżonej oceny struktury państwowych zamówień w sektorze lotniczym i rakietowym.

Stacja podaje też, że rosyjski, państwowy program zbrojeniowy do 2027 roku przewiduje prace nad rakietowym systemem obrony powietrznej S-500, międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi „Sarmat” i „Rubież”, a także wymianę systemów rakietowych Topol na nowocześniejsze systemy „Jars”. Wśród priorytetów są też projekty uzbrojenia oparte na platformie Armata, czyli wozy „Kurganiec” i „Bumerang”, a także dostawy nowych czołgów T-90M. Ponadto, Rosjanie planują przyjąć na stan uzbrojenia myśliwce 5. generacji Su-57 (zwane też PAK FA lub T-50) i MiG-35, a także modernizację bombowców strategicznych Tu-95MS, Tu-160M i Tu-22M3, a także prace nad przyszłym samolotem dalekiego zasięgu PAK DA.

W przypadku marynarki wojennej, programy zbrojeniowe dotyczą budowy podwodnych krążowników strategicznych Borej-B, nawodnych okrętów-nosicieli rakiet manewrujących Kalibr i pocisków hipersonicznych Cyrkon. Planowana jest również budowa dwóch śmigłowciowców wyposażonych w nowoczesne, morskie śmigłowce Ka-52K Katran.

Przeczytaj: Rosyjska marynarka wojenna ma otrzymać w tym roku 40 nowych okrętów

Czytaj również: Systemy S-500 mogą wejść na użytek rosyjskiej armii w 2021 roku

rbc.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply