Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej poinformowała, że rozbiła grupę terrorystów powiązanych z ISIS operującą na Kaukazie.

FSB rozbiła grupę, która miała mieć powiązania z ISIS, eliminując czterech jej członków w Republice Kabardyno-Bałkarskiej. Agenci przygotowali zasadzkę na podejrzanych w rejonie czegiemskim. W czasie próby zatrzymania czterej podejrzani stawili opór używając broni palnej. Doszło do strzelaniny w której wszyscy podejrzani zginęli. Przy zabitych znaleziono jeden karabin, dwa pistolety i zapas amunicji, jak podała w środę agencja informacyjna RIA Nowosti.

Funkcjonariusze FSB wkroczyli też do “konspiracyjnego mieszkania przestępców” w stolicy republiki Nalczyku. Jak relacjonuje RIA Nowosti znaleźli tam “gotowy do użycia” ładunek wybuchowy domowej roboty, substancje na bazie których można przygotować materiał wybuchowy oraz środki łączności. Wśród nich musiał być także sprzęt umożliwiający komunikację pisemną, bowiem FSB twierdzi, że dotarła do zapisu rozmów zabitych z członkami “Państwa Islamskiego” w których ustalali oni plan zamachu terrorystycznego na terytorium Rosji.

RIA Nowosti podaje, że to szósty przygotowywany zamach terrorystyczny jaki w roku bieżącym udaremniła FSB. W zeszłym tygodniu doszło do zatrzymania w dalekowschodnim Chabarowsku mężczyzny, który miał przygotowywać atak terrorystyczny w tym mieście.

Republika Kabardyno-Bałkarska jest położona na Kaukazie, przy granicy z Gruzją. Rosjanie stanowią w niej tylko 22,5 proc. ludności, natomiast ponad 57 proc. to pokrewni Czerkiesom Kabardyjczycy. Natomiast 12,7 proc. ludności stanowi naród z grupy tureckiej – Bałkarzy. Zarówno Kabardyjczycy jak i Bałkarzy to narody muzułmańskie.

Czytaj także: Putin, ZSRR i narody

ria.ru/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply