Rosyjskie MSZ podkreśla, że ograniczenie lotów obserwacyjnych to odpowiedź na analogiczne działania Stanów Zjednoczonych.

W środę MSZ Rosji wydało oświadczenie, w którym można przeczytać, że od pierwszego stycznia 2018 roku Rosja ograniczy zasięg lotów wojskowych samolotów obserwacyjnych USA nad swym terytorium, co jest odpowiedzią na “analogiczne” działania USA wobec Rosji.

Agencja RIA-Nowosti poinformowała z kolei, cytując źródło wojskowo-dyplomatyczne, że Rosja zmniejszy liczbę lotnisk, które mogą wykorzystywać amerykańskie samoloty obserwacyjne.

CZYTAJ TAKŻE: Turcja nie realizuje układu otwartego nieba wobec Rosji

Agencja Reutera przypomina, że USA oskarżyły Rosję o lekceważenie Traktatu o Otwartych Przestworzach (Open Skies Treaty) – podpisanej w 1992 roku międzynarodowej umowy mającej służyć budowie zaufania. USA zapowiedziały także podjęcie działań przeciwko Moskwie.

“Wall Street Journal” wskazał we wrześniu, że działania Stanów Zjednoczonych będą obejmować ograniczenie rosyjskich lotów wojskowych nad terytorium USA w odpowiedzi na uniemożliwianie przez Moskwę amerykańskich lotów wojskowych obserwacyjnych nad obwodem kaliningradzkim.

Pod koniec września rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa podała, że Moskwa wprowadziła ograniczenia dotyczące zasięgu obserwacyjnych lotów wojskowych samolotów NATO nad obwodem kaliningradzkim, ponieważ loty te przeszkadzały w działaniu lotniska w Kaliningradzie.

Kresy.pl / gazetaprawna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply