Umowa o transporcie ropy i produktów naftowych ukraińskimi ropociągami przestała obowiązywać. Władze Rosji uznały ją za bezcelową.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał postanowienie o rozwiązaniu międzyrządowej umowy z Ukrainą dotyczącej eksploatacji rurociągów. Umowa została zawarta w 1995 r i stanowiła, że magistrale naftowe przechodzące przez terytorium Ukrainy są zarządzane przez spółki zależne Transnieftieprodukt (należy do monopolisty rosyjskiego transportu ropy Transneft). Chodzi o dwa rurociągi: Samara – Zachód i Groznyj- Armawir-Trudowaja, którymi rosyjskie produkty naftowe docierały przez Ukrainę do odbiorców na zachodzie i południu Europy.

Jednak w lutym tego roku odcinki te zostały sprzedane przez Transneft szwajcarskiej firmie International Trading Partners AG, przypomina gazeta RBK. Spółkę kontroluje posiadający niemieckie obywatelstwo Anatolij Szafer. Ukraińskie media twierdzą, że Szafer jest też zameldowany w Moskwie a pieniądze na transakcję trzymał w rosyjskich bankach. Tak więc rurociągu pozostawałby de facto w rosyjskich rękach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosjanie przestaną transportować ropę przez porty państw bałtyckich

kresy.pl/ rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz