Według informacji rosyjskiej gazety “RBK”, powołującej się na projekt budżetu, wydatki na bezpieczeństwo narodowe będą rosły przez najbliższe trzy lata. W 2019 roku wyniosą ok. 2 bln rubli (ok. 32,1 mld dolarów). Wydatki te obejmują również utajnioną część budżetu.

Gazeta przypomina, że w budżecie na rok 2016 w rozdziale „bezpieczeństwo narodowe” zapisano 1,94 bln rubli (31,1 mld dol.). To kolejny budżet, w którym Rosja podnosi wydatki na zbrojenia.

Według projektu budżetu na lata 2017-19, przedstawionego przez ministerstwo finansów, w 2017 r. nakłady na tę sferę sięgną prawie 1,97 bln rubli (31,5 mld dol.), w 2018 r. 1,99 bln rubli (31,9 mld dol.), a w 2019 r. wyniosą nieco ponad 2 bln rubli (32,1 mld dolarów).

Wydatki na bezpieczeństwo narodowe wzrosną więc w ciągu trzech lat o 63 mld rubli, czyli o ok. 1 mld dolarów.

Rozdział “bezpieczeństwo narodowe” obejmuje 14 podrozdziałów. Są wśród nich wydatki na organy prokuratorskie i śledcze, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości, organy bezpieczeństwa (w tym Federalną Służbę Bezpieczeństwa), służb granicznych, wojsk wewnętrznych, służb więziennych czy policji antynarkotykowej. W tym rozdziale mieszczą się również wydatki na walkę ze skutkami katastrof, politykę migracyjną, obronę cywilną oraz badania dotyczące bezpieczeństwa narodowego.

“RBK” odnotowuje, że w niektórych kategoriach wydatki mają rosnąć, a w innych – maleć. W szczególności gazeta zwraca uwagę na planowany ponad dwukrotny wzrost wydatków w punkcie inne kwestie dotyczące bezpieczeństwa narodowego i działań na rzecz ochrony prawa. Punkt ten dotyczy nakładów związanych z kierowaniem i zarządzaniem taką działalnością oraz jej wspieraniem, a także – z innymi działaniami w sferze bezpieczeństwa narodowego i organów ochrony prawa.

Gazeta określa ten punkt budżetu jako nieprzejrzysty. Mogą się za nim kryć wszelkie wydatki, w tym np. źródła finansowaniaposzczególnych regionów obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainypowiedział “RBK” Wasilij Zacepin z Instytutu Polityki Gospodarczej im. Jegora Gajdara.

Według “RBK” stały wzrost wydatków na bezpieczeństwo narodowe świadczy o tym, że “mimo trudnej sytuacji gospodarczej kraju władze postanowiły nie oszczędzać na resortach siłowych”. Gazeta zauważa, że w latach 2017-19 wydatki te będą spadać w odniesieniu do wielkości PKB, ale będzie rosnąć ich udział w całym budżecie. W 2017 roku będą stanowić 12,2 proc. wydatków budżetowych, a w 2019 – już 12,6 procent. To więcej niż łączne wydatki na edukację, ochronę zdrowia, kulturę, sport, media i ochronę środowiska – pisze “RBK”.

kresy.pl/ pap

25 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply