Rosjanie wysłali na poligon w okolicach Brześcia na Białorusi, niedaleko granicy z Polską, swój system ziemia-powietrze S-400 Triumf, przerzucony ze Wschodniego Okręgu Wojskowego.

Jak podało ministerstwo obrony Rosji, ze wschodu kraju na Białoruś przybyły rosyjskie systemy obrony powietrznej S-400 Triumf.

„System obrony powietrznej S-400 Triumf ze Wschodniego Okręgu Wojskowego, zaangażowany w przegląd sił reagowania Państwa Związkowego [Rosji i Białorusi – red.] przybył na Białoruś” – podało w komunikacie rosyjskie ministerstwo.

Według tego komunikatu, kompleks przemieści się teraz na poligon w obwodzie brzeskim, z którym obsługa systemu nie jest zaznajomiona.

„Po przybyciu na miejsce swojej misji szkoleniowej, rosyjska załoga S-400 (…) rozpocznie służbę bojową w ramach wspólnego, regionalnego systemu obrony powietrznej Białorusi i Rosji” – podał rosyjski resort obrony.

Jak pisaliśmy, dwa tygodnie wcześniej ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że dwa bataliony systemów rakietowych ziemia-powietrze S-400 rozpoczęły przemieszczanie się na Białoruś, aby przejść w stan gotowości bojowej w ramach inspekcji sił reagowania Państwa Związkowego.

Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że inspekcja będzie przebiegać w dwóch etapach. W pierwszym etapie, przed 9 lutego wojska białoruskie i rosyjskie przećwiczą w krótkim czasie przerzuty wojsk i tworzenie grup zadaniowych na niebezpiecznych kierunkach na terytorium Białorusi. W drugim etapie wojska będą ćwiczyć ochronę i obronę ważnych obiektów państwowych i wojskowych oraz ochronę granicy państwowej w przestrzeni powietrznej, w tym w ramach wspólnego białorusko-rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej.

Zobacz: Rosja rozmieszcza myśliwce Su-35 na Białorusi w pobliżu granic Polski, Litwy i Ukrainy [+VIDEO]

Przypomnijmy, że już wkrótce, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rozpoczną się wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Jak powiedział białoruski przywódca Aleksandr Łukaszenko, Rosja i Białoruś przećwiczą „konfrontację z Polską, krajami bałtyckimi i Ukrainą”.

Jak pisaliśmy na początku grudnia 2021 roku, białoruski przywódca Aleksandr Łukaszenko oficjalnie oświadczył, że Rosja dostarczyła do centrum szkoleniowego koło Grodna system obrony powietrznej S-400 w wersji bojowej. Dodał, że jest zainteresowany także systemami S-500. Z kolei wcześniej otwarcie deklarował chęć pozyskania od Rosji systemów S-400. Jednak strona rosyjska nie potwierdza, by Białoruś wystąpiła do Rosji w sprawie zakupu systemów obrony powietrznej S-400. Białorusini chcą jednak kupić kolejne systemy bliskiego zasięgu Tor-M2.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia br. Rosjanie przysłali do Grodna rakietowe systemy obrony powietrznej S-400, oficjalnie w ramach tworzenia rosyjsko-białoruskiego ćwiczebno-bojowego centrum wspólnego przygotowania sił powietrznych i wojsk obrony powietrznej Białorusi i Rosji. Rosyjskie serwisy związane z wojskowością podawały wówczas, że Rosjanie wysłali na Białoruś S-400 Triumf, prawdopodobnie z 210. pułku obrony przeciwlotniczej. Zwracano przy tym uwagę, że zostaną one rozmieszczone przy granicy z Polską oraz, że S-400 będą w stanie „zakryć” znaczną cześć przestrzeni powietrznej naszego kraju. Dodajmy, że niedługo po tym, Łukaszenko zasugerował, że przy tej okazji Białoruś może kupić rosyjskie systemy obrony powietrznej S-400.

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply