Chiny i Rosja w dniu otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń”, wspierając się nawzajem w sporach z Ukrainą i Tajwanem, obiecując dalszą współpracę – poinformowała agencja prasowa Reutera.

Jak poinformowała agencja prasowa Reutera, Chiny i Rosja w dniu otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń”, wspierając się nawzajem w sporach z Ukrainą i Tajwanem, obiecując dalszą współpracę. Prezydent Xi Jinping gościł w piątek prezydenta Władimira Putina. Prezydenci potwierdzili, że ich relacje są lepsze niż jakikolwiek sojusz z czasów zimnej wojny i będą współpracować w dziedzinie kosmosu, zmian klimatycznych, sztucznej inteligencji i Internetu.

Chiny poparły żądanie Rosji, aby Ukraina nie została wpuszczona do NATO, a Rosja sprzeciwiła się wszelkim formom niepodległości Tajwanu. „Przyjaźń między dwoma państwami nie ma granic, nie ma „zabronionych” obszarów współpracy” – stwierdziły oba kraje we wspólnym oświadczeniu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Moment ich ogłoszenia był bardzo symboliczny, na odbywającej się w Chinach Olimpiadzie, którą Stany Zjednoczone poddały dyplomatycznemu bojkotowi. Putin wykorzystał okazję, by ogłosić nowy kontrakt gazowy z Chinami o wartości szacowanej na 117,5 miliarda dolarów, obiecujący zwiększenie rosyjskiego eksportu na Daleki Wschód.

Stany Zjednoczone odpowiedziały, twierdząc, że Xi powinien był wykorzystać to spotkanie, aby naciskać na obniżenie napięć na Ukrainie. Takiego podejścia świat oczekuje od „odpowiedzialnych sił”, powiedział Daniel Kritenbrink, główny dyplomata Departamentu Stanu USA ds. Azji Wschodniej. „Jeżeli Rosja dalej najeżdża Ukrainę, a Chiny odwracają wzrok, sugeruje to, że Chiny są gotowe tolerować lub milcząco wspierać wysiłki Rosji”.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Rosja i Chiny we wspólnym oświadczeniu przyjętym w piątek wzywają wszystkie państwa do wzmocnienia dialogu i wzajemnego zaufania.

„Strony wzywają wszystkie państwa do dążenia do dobrobytu dla wszystkich i w tym celu, do budowania dialogu i wzajemnego zaufania, wzmacniania wzajemnego zrozumienia, orędowania za takimi uniwersalnymi wartościami ludzkimi, jak pokój, rozwój, równość, sprawiedliwość, demokracja i wolność, szanowanie prawa narodów do samodzielnego określania ścieżek rozwoju swoich krajów” – czytamy w oświadczeniu.

Moskwa i Pekin podkreślają również potrzebę „ochrony międzynarodowej architektury kierowanej przez ONZ i międzynarodowego porządku światowego opartego na prawie, dążenia do prawdziwej wielobiegunowości z Organizacją Narodów Zjednoczonych i jej Radą Bezpieczeństwa odgrywającą centralną i koordynującą rolę, promowania bardziej demokratycznych stosunków międzynarodowych i zapewniania pokoju, stabilności i zrównoważonego rozwoju na całym świecie” – czytamy w oświadczeniu.

Jak informowaliśmy w przededniu wizyty prezydenta Rosji w Chińskiej Republice Ludowej opublikowany został artykuł Putina, w którym ocenił on relacje dwóch państw. Pisząc o rozpoczynających się w piątek Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie Putin wyraźnie skrytykował inicjatywę USA i ich sojuszników bojkotu ceremonii otwarcia zawodów konstatując – „Niestety, ostatnio nasiliły się próby ze strony wielu krajów upolitycznienia sportu ze względu na ich egoistyczne interesy. Jest to z gruntu błędne i sprzeczne z samym duchem i zasadami Karty Olimpijskiej”.

„Nasi chińscy przyjaciele wykonali ogromną pracę, aby dobrze przygotować się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. Jestem przekonany, że bogate doświadczenie Chin w doskonałej organizacji reprezentacyjnych zawodów międzynarodowych umożliwi organizację tego światowego święta sportu na najwyższym poziomie” – ocenił Putin, dodając – „Życzę rosyjskim i chińskim zespołom imponujących wyników i nowych rekordów!”.

Prezydent Rosji zakończył swój artykuł zwracając się do wszystkich mieszkańców ChRL – „Przesyłam moje najserdeczniejsze gratulacje przyjaznym mieszkańcom Chin z okazji Święta Wiosny, które wyznacza początek Roku Tygrysa. Życzę dobrego zdrowia, pomyślności i sukcesów”.

Czytaj także: „Global Times”: USA konsekwentnie eskalują napięcia wokół wschodniej Ukrainy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Soros znany ze swojego poparcia dla liberalnych spraw i polityków, wygłosił uwagi na otwarciu panelu Hoover Institution w poniedziałek wieczorem, zaczynając od nazwania 2022 roku „krytycznym rokiem w historii świata”.

„Za kilka dni Chiny – najpotężniejsze autorytarne państwo na świecie – zaczną być gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich i podobnie jak Niemcy w 1936 r., spróbują wykorzystać spektakl do osiągnięcia propagandowego zwycięstwa w swoim systemie ścisłej kontroli” – powiedział Soros. „Zbliżamy się do ważnych decyzji, które określą kierunek, w którym zmierza świat”.

Soros zauważył, że w październiku Chiny zdecydują, czy prezydent Xi Jinping powinien otrzymać trzecią kadencję jako sekretarz generalny partii, a Stany Zjednoczone przeprowadzą „kluczowe wybory w listopadzie”.

„W otwartym społeczeństwie rolą państwa jest ochrona wolności jednostki” – powiedział Soros. „W zamkniętym społeczeństwie rolą jednostki jest służenie władcom państwa”.

Kresy.pl/Reuter

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz