Główna specjalistka od chorób zakaźnych Kraju Stawropolskiego, Irina Sannikova, zataiła informację o prywatnej podróży do Hiszpanii i po powrocie wykładała na uniwersytecie w Stawropolu. Jest obecnie hospitalizowana, a pierwszy test potwierdził, że została zakażona koronawirusem – donosi portal kommersant.ru.

Irina Sannikowa to wykładowca uniwersytecki i główny lekarz chorób zakaźny dla liczącego ponad 2,5 miliona mieszkańców Kraju Stawropolskiego. Wedle rosyjskich mediów miała być w tym rejonie „pacjentem zero”.

Czytaj również: Rosja zamknęła granice z Polską i Norwegią

Sannikowa na początku marca odwiedziła prywatnie Hiszpanię, o czym nie poinformowała swoich przełożonych. Po powrocie do kraju kontynuowała pracę na uczelni i w szpitalu. Takim działaniem złamała obowiązujące w Rosji przepisy o poddaniu się 14-dniowej kwarantannie po powrocie z kraju, gdzie panuje epidemia koronawirusa.

Kobieta jest profesorem Wydziału Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Stawropolu. Po powrocie z Hiszpanii brała udział  nawet w konferencji naukowej, na której obecna była delegacja uniwersytetu medycznego z Wołgogradu, była obecna również podczas rozmów odbywających się w filii rosyjskiego ministerstwa zdrowia w Kraju Stawropolskim.

17 marca Sannikowa źle się poczuła i trafiła do szpitalu. Prześwietlenie wykazało u niej obustronne zapalenie płuc – dopiero wtedy miała się przyznać, że była za granicą. Jak twierdziła, o powrocie „czuła się dobrze i nie miała żadnych objawów”, dlatego wróciła do pracy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przeczytaj: Rosja zamknęła granicę z Białorusią

Uniwersytet medyczny w Stawropolu i szpital chorób zakaźnych zostały objęte kwarantanną.

Gubernator Kraju Stawropolskiego Władimir Władimirow określił zachowanie lekarki  jako”nieodpowiedzialne”. Poinformował w mediach społecznościowych, że „każdy, kto miał kontakt z nią, lub jej najbliższym otoczeniem, zostanie przetestowany”. Będzie to co najmniej 1200 osób. U 11, wedle wstępnych wyników badań, lekarze podejrzewają zarażenie.

Sannikowej grozi odpowiedzialność karna.

Jak informowaliśmy, w czwartek Rosjanie poinformowali o pierwszym w kraju przypadku zgonu osoby zakażonej koronawirusem. To 79-letnia kobieta, która zmarła w szpitalu zakaźnym w Moskwie. Według oficjalnych danych na ten dzień, medycznej obserwacji w związku z koronawirusem poddano ponad 62,5 tys. osób, a ponad 22,1 tys. znajduje się pod obserwacją. „Przetestowanych” miało zostać też 133,1 tys. ludzi, którzy przyjechali z krajów dotkniętych epidemią SARS-CoV-2. Oficjalnie zakażonych jest 147 osób, z czego ponad 80 to mieszkańcy Moskwy.

Kresy.pl / rbc.ru / kommersant.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz