Premier Mateusz Morawiecki uznał, że Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie od początku pandemii.

W obliczu rekordowego poziomu zakażeń koronawirusem  SARS CoV-2 rząd zdecydował się na zaostrzenie środków przeciwepidemicznych. Ogłoszono je w czasie czwartkowej konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia. Od soboty zamknięte będą wszystkie galerie i domy towarowe. Otwarte w nich mogą być jedynie sklepy spożywcze i apteki. Zamknięte będą również sklepy meblowe i z materiałami budowlanymi o powierzchni większej niż 2 tys. metrów kwadratowych.

Zamknięte zostaną wszystkie żłobki i przedszkola. Dzieci będą mogli do nich oddawać jedynie rodzice pracujący w służbie zdrowia oraz w służbach porządkowych takich jak policja, straż pożarna, a także żołnierze.

Zamknięte zostaną wszystkie obiekty sportowo-rekreacyjne.

W sklepach o powierzchni do 100 m kw. będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m kw. W większych sklepach – jedna osoba na 20 m kw.

Nowe obostrzenia będą obowiązywać co najmniej przez dwa tygodnie.

Utrzymany zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki oraz zachowywania odstępu 1,5 m od innych ludzi w miejscach publicznych.

Premier Morawiecki powiedział w czasie konferencji, że “zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia”. Poinformował, że zajętych jest już ponad 70 proc. łóżek na oddziałach przeznaczonych dla chorych na COVID-19 i ponad 70 proc.

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply