Rocznica powstania: obchody na Litwie i Ukrainie

W 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego ulicami Wilna na Górę Trzech Krzyży przeszedł marsz harcerzy i uczniów polskich szkół na Litwie. Odprawiono tam mszę w intencji Polski i Litwy. “Za naszą wolność i waszą” – pod takim hasłem odbyła się uroczystość na Placu Łukiskim. W Kijowie również uczczono pamięć Polaków, którzy brali udział w Powstaniu Styczniowym. Do tutejszych więzień trafiło ogółem około 3 tysięcy uczestników zrywu niepodległościowego.

W 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego ulicami Wilna na Górę Trzech Krzyży przeszedł marsz harcerzy i uczniów polskich szkół na Litwie. Odprawiono tam mszę w intencji Polski i Litwy. “Za naszą wolność i waszą” – pod takim hasłem odbyła się uroczystość na Placu Łukiskim.
Rok 2013 na Litwie został ogłoszony rokiem Powstania Styczniowego. W związku z tym zaplanowanych jest wiele imprez na terenie całej Litwy – koncerty, przedstawienia teatralne i konferencje historyczne z udziałem naukowców z Litwy, Polski, Białorusi i Ukrainy.
Znany historyk litewski profesor Arturas Bumblauskas wyjaśnia, że głównym celem uroczystości i imprez jest podkreślenie historycznych związków łączących Litwę z Polską i innymi państwami sąsiednimi. “Propagowany też będzie herb Powstania Styczniowego, pod jakim powstańcy szkli do boju – Orzeł, Pogoń i Archanioł Michał” – mówi Arturas Bumblauskas.
Również dziś do obiegu wprowadzono srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 50 litów. Prezentacja monety odbywa się w muzeum powstania 1863 roku wsi Paberżes, rejonu kiejdańskiego. Monetę w nakładzie 3 tysięcy egzemplarzy, wybiła Mennica Litewska.
W Kijowie pracownicy ambasady i polskich konsulatów złożyli kwiaty pod tablicą, która znajduje się na ścianie, gdzie zastrzelono pięciu Polaków. Byli to głównie ziemianie, oficerowie i urzędnicy.
Na terytorium obecnej Ukrainy walki toczyły się: na Kijowszczyznie i Wołyniu. Ci, którzy zostali zatrzymani trafiali do więzień, między innymi, w Kijowie, w tym do miejscowej twierdzy. Walentyna Tymoszenko z urządzonego tam obecnie muzeum podkreśla, że były tam straszne warunki. Spano na siennikach, na kamiennej podłodze, a temperatura wynosiła 13-15 stopni.
Na terytorium dzisiejszej Ukrainy w Powstaniu walczyli nie tylko Polacy, ale także Ukraińcy i Rosjanie, którzy walczyli z reżimem carskim. Walczono pod chorągwiami: W imię Boga, za naszą i waszą wolność.
IAR/KRESY.PL
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply